Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-10-25, 01:34

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: praca maturalna - syn maz ojciec - powiazanie ze smiercia ?
PostNapisane: 2011-03-13, 17:56 
Nowicjusz

Witam !

Nerwowo się robi. Myśli kotłują mi się nieustannie. Mam problem... i liczę na to, że ktoś mi pomoże...

Mój temat maturalny to : Syn, mąż, ojciec. Przedstaw i oceń obrazy mężczyzn w wybranych utworach literackich.
Dokładnie problem tkwi na samym początku - dokładnie chodzi o tezę.
Pierwowzór brzmiał tak : Obraz mężczyzn w literaturze nie jest jednolity. Istnieje wiele wzorców ojców, mężów oraz synów. Kilka zupełnie różnych męskich portretów przedstawiam i oceniam na przykładach utworów literackich.
iiii...
sęk w tym, że nie wiedziałam jak się zabrać za ocenę.
Ale nie w tym rzecz.
Piszę z związku z nowym pomysłem na tezę. Myślicie, że mogłabym portrety mężczyzn wymieszać ze śmiercią ? Właściwie jak synowie, ojcowie i mężowie zachowywali się w jej obliczu ? Czy to się mija z celem ?
A może macie inne pomysły na tezę ?

Bardzo proszę o pomoc. Do kwietni muszę mieć to wszystko ogarnięte ; <
Z góry bardzo dziękuję !

Tytuł: Re: praca maturalna - syn maz ojciec - powiazanie ze smierci
PostNapisane: 2011-03-13, 20:18 
Zaglądacz

W "Naszej szkapie" Marii Konopnickiej jest świetna postać męża i ojca, który staje w obliczu śmierci żony oraz postacie synków, którzy nie potrafią zrozumieć tego umierania i myślę, że ten utwór jeśli chodzi o rozwinięcie tematu w obrębie śmierci byłby świetnym wprowadzeniem.

Drugim również dotykającym takiej tematyki jest "Przedwiośnie" Żeromskiego, gdzie główny bohater realizuje się jako syn (relacje z matką, "opiekunami") i bardzo krótko jako mąż, bo jak pamiętamy wziął on ślub z Karoliną na łożu śmierci pod przymusem. Nie był jedynie ojcem.

Ogólnie w pozytywizmie można znaleźć sporo takich bohaterów.

Polecam też "Tango" Mrożka, czy "Złoty Jasieńko" i "Pałac i folwark" ("Zamek i folwark"?) Kraszewskiego choć tu już byłoby trochę trudniej przedstawić temat.

Z zagranicznej literatury obowiązkowo "Odyseja" i "Czerwone i czarne"

Wracając jeszcze do kwestii oceny, to zawsze może być negatywna i pozytywna. Literatura przecież prezentuje takiego bohatera na przykład dla innych lub na potępienie. Brak oceny z reszt a też jest wyrazem opinii ;)

PostNapisane: 2011-03-14, 08:33 
Nowicjusz

Dosyć intensywnie zastanawiałam się nad " Naszą szkapą", aczkolwiek wybrałam książki :
-Chłopiec w pasiastej piżamie,
-Komedie Fredry - Mąż i Żona ( aczkolwiek nigdzie nie mogę tego zdobyć, jak tak dalej pójdzie to zostanie wykreślona... )
- Stowarzyszenie umarłych poetów
- Makbet
- Opowiadania Borowskiego - U nas w Auschwitzu lub Dzień na Harmenzach, zastanawiam się jeszcze... bo jednak to są tylko takie wzmianki niestety...
- Kamizelka

I tak jakbym wykreśliła Męża i Żonę, wszystkie książki łączy śmierć.
Chociaż... może bezpieczniej będzie, iż nie zmienię tej tezy i pozostanę przy pierwowzorze " niejednolitego " ?

PostNapisane: 2011-03-14, 13:22 
Czytelnik

Ja odradzałabym zmianę tezy, zwłaszcza, jeśli jednak odbiega ona od tematu, tak jak Twoja. Bo właściwie nie ma tam nic o śmierci, a jak wplątasz taki wątek od razu na wstępie, to może to być traktowane jako niezrealizowanie podanego tematu. Oczywiście nie musisz zmieniać koncepcji pracy, możesz przedstawić wzorce mężczyzn w obliczu śmierci, ale nie stawiaj tego tematu w tezie.
Po prostu, ze względu na charakter literatury wizja śmierci nasunie się sama, a Ty ją po prostu utrzymasz i umiejętnie uzupełnisz nią temat.

Powodzenia. ;)

PostNapisane: 2011-03-14, 17:06 
Nowicjusz

ufffff. czyli jednak nie zmieniam.
machenmaturken teraz.

upewniliście mnie, dziękuję, dziękuję, dziękuję *; !

praca maturalna - syn maz ojciec - powiazanie ze smiercia ?
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ]