Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-09-24, 01:23

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-18, 19:46 
Nowicjusz

Czy fantastyka jest faktycznie popularniejsza niż inne gatunki, to nie wiem. Na pewno jest bardzo widoczna w mediach, to fakt. Jest specyficznym gatunkiem, powiedzmy "barwnym" - te wszystkie elfy, czarownice, smoki.. no co je przebije? Detektyw z gruźlicą czy mdłe postacie z romansów? Wątpię. To już spowszedniało, więc może dlatego fantasy jest chętnie czytana. To tylko gdybanie. :cool:
Mogę napisać tylko z własnego punktu widzenia, czemu ja akurat najbardziej lubię fantastykę, a nie - powiedzmy, reportaże z Afryki czy polityczne thrillery.
To wynika z mojego podejścia do literatury. Książki (tak samo jak filmy czy gry) są dla mnie odskocznią od rzeczywistości, codzienności i jej szarego schematyzmu. Po czubek nosa mam na co dzień zwykłego, normalnego życia z wszelakimi jego przejawami, więc żebym jeszcze miała o owym "prawdziwym życiu" czytać po powrocie z roboty, mowy nie ma. :lol:
I dlatego właśnie - im bardziej fantastyczne klimaty, tym lepiej. Ostatnio zaczynają mnie nawet denerwować odniesienia do teraźniejszej, obecnej rzeczywistości w książkach fantasy. Na początku gadki np. o niszach ekologicznych w Wiedźminie mi się podobały z powodu swej oryginalności, ale gdy któryś z kolei autor, przemawiając ustami wędrownego magika robi aluzje do obecnego systemu politycznego w Polsce, albo jakiś rycerz zaczyna się zagłębiać w opis krain, jako żywo przypominających współczesną Europę.. robi mi się gorzej. Ja wiem, to miało być takie "puszczenie oka do widza", ale nie znoszę tego. Jak już muszę uwierzyć w te wymyślone światy, krasnoludy, elfy, to niech choć fabuła będzie na serio. A takie podejście luzackie mnie od razu odrzuca, bo skoro nic nie jest na poważnie, to po co czytać te wypociny. Ale wróćmy do tematu.. ;D
Tak więc ja w fantasy szukam Inności, takiej, której nigdzie nie znajdę, i która nigdy nie istniała.. Na czytanie o rozterkach życiowych jakiejś gospodyni domowej, o zamachu stanu w Kirgizji czy innym zadupiu czy też ekscytowanie się opisem życia albańskich pasterzy owiec jakoś mi szkoda czasu.. juz wolę te elfy.. :faja:

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-21, 23:40 
Nowicjusz

Generalnie kwestia gustu. Jedni lubią to inni tamto. Zazwyczaj czytamy, by się oderwaćod rzeczywistości, jednym wystaczy powstanie w Kirgizji ale dobrze napisane i jeszcze z odniesieniem i do współczesności i do przeszłości, żebyt miało ręce i nogi, innym wystaczy Kirgijczyków czy jak ich tam nazwać zamienić na elfów i też będzie dobrze. Ja Lubię ciekawą literaturą i nie pogardzę dobrym thriullerem politycznym vide Clancy, jak i fantasy jak Tolkien czy całkiem odstrzelone fantasyt po kilku głębszych zakropionych jeszcze kamikaze i balch russian vide Pratchett. Ważne by wiedzieć co się lubi, a nie czytać co modne

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-26, 23:22 
Mól książkowy

Książki fantasty są tak popularne, ponieważ mają w sobie taką magię, którą można poczuć nawet jak jest się starszym na baśnie. Ma to czego oczekujemy: trochę strachu, magi i innych rzeczy. Na ogól jak jestem w bibliotece to kieruje się najczęściej na półkę z fantasy i horrorami:)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-27, 21:25 
Milczek

Czemu fantasty i sf są tak popularne? To chyba jasne, nikomu nie chce się czytać kolejnej książki od fizyki lub w porywach historii. Książki te są tak słynne że po prostu odrywają od rzeczywistości, można odejść z tego szarego, strasznego świata. To na prawdę głupie pytanie.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-27, 21:51 
Nowicjusz

To nie jest głupie pytanie. :p

Jeszcze ciekawszym jednak pytaniem jest, dlaczego książki fantasy są dużo popularniejsze od science-fiction?
Jestem przekonany na podstawię tego, co widzę, iż tak właśnie jest. Sięga się częściej po fantasy, po czary i magię, po elfów, krasnali, czarodziei... Nie chcę odpowiadać sam na to pytanie, bo za mało przeczytałem w życiu, szczególnie z gatunku fantasy. Podzielę się jedynie własnym wrażeniem, że gatunek fantasy jest lżejszy w odbiorze.

Macie jakieś spostrzeżenia na ten temat?

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-28, 10:11 
Milczek

Sądzę też, że ogólnie fantasty mają lepszych autorów, jednak sf ma też fanów. Autorzy sf mają ciężko, bo nie wiedzą co będzie w przyszłości.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-28, 10:38 
Wielki miłośnik literatury

Jasiu napisał(a):
Sądzę też, że ogólnie fantasty mają lepszych autorów,

No właśnie pozwolę sobię na brak zgody. Uważałem że lespi Autorzy jakoś naturalnie ciągną do SF. Fantasy traktując nie co po macoszemu. W fantasy od czasu LeGuin jakiejś rewolucji nie było a i ona więcej SF niż Fantasy napisała.
Jasiu napisał(a):
Autorzy sf mają ciężko, bo nie wiedzą co będzie w przyszłości.

To raczej im ułatwia. Postęp techniku troszkę zabił SF ( poza cyberpankiem ) bo wyobrażnia spotkała sufit. To nie czasu gdzie o komputerach 1 MB Ram mogłeś przeczytać w SF i traktowana to prawie jak Elfa XD

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-28, 11:55 
Wielbiciel słowa pisanego

Jasiu napisał(a):
Autorzy sf mają ciężko, bo nie wiedzą co będzie w przyszłości.

Ale przecież to jest właśnie najlepsze! Mogą całkowicie puścić wodze fantazji i nikt im nie powie, że to niemożliwe, nieprawdopodobne.

W Fantasy jest niestety nieciekawie, taki zastój. Nikt nie może wymyślić nic nowego. Wszyscy powielają te same wzory. Najczęściej po Tolkienie, ponieważ on doprowadził swój świat niemal do perfekcji. Tak się zastanawiałam, skoro wszystko nowe jest 'stare' to może temat najzwyczajniej w świecie się wyczerpał?
Żeby go ruszyć z miejsca potrzeba by porządnej rewolucji, a o to ciężko. Każdy kto próbuje coś napisać, nieświadomie czasem nawet powiela to co było już wcześniej.

Kiedy trafię na taką książkę, której autor za mocno aż wzorował się na innej mam takie głupie wrażenie 'już gdzieś to słyszałam...' 'to już gdzieś było'... I czytanie od razu staje się mniej przyjemne. Bo ileż można czytać o tym samym prawie...

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-28, 12:02 
Stały czytelnik

Jeśli chodzi o mnie, to za fantasty i całą tą literaturą s.f. nie przepadam, ale robię wyjątek dla mądrych fantasty- jak na przykład "Shrek" czy książki Tolkiena- które są nośnikami moralnych przesłań, dowcipnych, błyskotliwych dialogów :sunny: Naturalnie, i dla mnie są one odskocznią od rzeczywistości... :sunny:

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-28, 14:15 
Wielki miłośnik literatury

Cytuj:
ak na przykład "Shrek"
bietka.romani napisał(a):
które są nośnikami moralnych przesłań,

O_o no to jak ? Zapewniem cię że są lepsze pozycje spełniające twoje wymagania
Estel napisał(a):
W Fantasy jest niestety nieciekawie, taki zastój.

I to od dawna. Ostatnie lata się jednak pewnym promykiem nadzieję jest trend New Word. Inaczej Fantastyka poza nurtowa. Pokazuje że jednak coś się rusza.

---------------

Ostanie posty przesunięte. Należy szukać w temacie Fantasy czy SF

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-30, 13:35 
Nowicjusz

kirk_pazdzioch napisał(a):
Jeszcze ciekawszym jednak pytaniem jest, dlaczego książki fantasy są dużo popularniejsze od science-fiction?
Jestem przekonany na podstawię tego, co widzę, iż tak właśnie jest. Sięga się częściej po fantasy, po czary i magię, po elfów, krasnali, czarodziei... Nie chcę odpowiadać sam na to pytanie, bo za mało przeczytałem w życiu, szczególnie z gatunku fantasy. Podzielę się jedynie własnym wrażeniem, że gatunek fantasy jest lżejszy w odbiorze.

Macie jakieś spostrzeżenia na ten temat?
Myślę, że toudi trafnie odpowiedział na to pytanie - no a przynajmniej mnie się tak wydaje.
toudi napisał(a):
Postęp techniku troszkę zabił SF ( poza cyberpankiem ) bo wyobrażnia spotkała sufit. To nie czasu gdzie o komputerach 1 MB Ram mogłeś przeczytać w SF i traktowana to prawie jak Elfa XD
W fantasy owszem, panuje schemat "elfy, krasnoludy", ale zawsze można trochę pomieszać i wychodzi coś nowego, co da się czytać. Poza tym wielu ludzi lubi wiedziec, czego się spodziewać po książce. Jak czytają na okładce, że będą elfy, to od razu wiadomo, jakie klimaty się objawią. :lol:
Natomiast SF.. jak się czyta te starsze utwory, to większośc już teraz wygląda jak ksiazki historyczne. Wynalazki, które opisywano jako "przyszłość", są już od dawna teraźniejszością albo przeszłością. Panowanie komputerów stało się z proroctwa faktem. Nikogo już nie ruszają mutanty, modyfikacje DNA, loty w kosmos.. więc czym ma zadziwić taki autor SF? Coraz trudniejsze to... A z drugiej strony - po co czytać SF, które juz się zdezaktualizowało, tym samym tracąc swój największy (jedyny?) atut?
Pisarz fantasy ma łatwiej - nikt nie oczekuje po książce o elfach proroctw i opisywania przyszłości. Wręcz przeciwnie - tam rządzą klimaty raczej zbliżone do naszej przeszłości - dobrze znanej starożytności czy średniowiecza. Czytelnik nie szuka w fantasy zaskoczenia, genialnych opisów przyszłych wynalazków, tylko "czegoś innego, magicznego". I to wg mnie tłumaczy większą popularnośc fantasy. Ale to tylko mój punkt widzenia, nic więcej.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-05, 20:46 
Nowicjusz

krikra napisał(a):
Tak więc ja w fantasy szukam Inności, takiej, której nigdzie nie znajdę, i która nigdy nie istniała..
(...) juz wolę te elfy.. :faja:

Myślę, że właśnie to jest poszukiwane przez innych czytelników (przynajmniej przeze mnie). Rzadko sięgam po książkę o życiu, albo o narkotykach czy uzależnieniu. Dlaczego? Bo to mam na codzień. Nie raz słyszę w wiadomościach jak mówią o tym i o tym... więc po jakiego grzyba mam znowu o tym czytać?
Albo książki o wampirach... jeden autor wymyśli wampiry, które nie umią powstrzymać głodu i pragnienia, a zaś inny wymyśli wampiry spokojne, powstrzymujące się, ze zdolnościami... Każdy autor inaczej spostrzega świat i inaczej wymyśla własny i to właśnie mnie interesuje. Pomyślę sobie: A! zobaczę jak ten o tym napisał, potem ten i kto lepiej stworzył wyobrażenie o takich stworzeniach.

Cytuj:
W Fantasy jest niestety nieciekawie, taki zastój. Nikt nie może wymyślić nic nowego.

a właśnie zmierzam do tego, że... masz rację, ale... każdy pisarz wymyśli dla niego (np elfa, wampira, skrzata, krasnoluda) inny świat, inny wygląd, inny charakter... zawsze będzie coś, przynajmniej skrawek czegoś innego.;D co jednak wciąga i zachęca nas do przeczytania by poznać tą, inną krainę.

Ludzie przynajmniej na chwilę chcą się oderwać od monotonnej rzeczywistości i pobyć kimś nierealnym, by wcielić się w postać bohatera.;) właśnie dlatego.^^[/quote]

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-08, 16:47 
Nowicjusz

Ja uwielbiam fantasy, i jakoś nie zastanawiałm się dlaczego takie książki są akurat popularne.
Widocznie dużo ludzi nie ma nic lepszego do roboty :tongue:
Ale na poważnie. Wielu ludzi potrzebuje jakieś odskoczni od życia codziennego [tak jak ja] no i sięga po taka lekturę, bo jest niezobowiązująca i przyjemnie się czyta...

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-10, 22:14 
Nowicjusz

No właśnie tego nie rozumiem ; )
Ja sama ledwo przeczytałam "Hobbita", zaczęłam "Władcę pierścieni", ale nie dałam rady. Tak samo poległam przy bodajże "Siewcy wiatru". Lema niestety też nie jestem w stanie zdzierżyć.

Przykro mi, ale mnie fantastyka kompletnie nie wciąga.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-11, 15:14 
Wielbiciel słowa pisanego

Fantastyka po prostu ma to coś. Wczoraj wzięłam udział w bardzo ciekawej dyskusji. Dowiedziałam się z niej, że każda książka, która nie jest popularno - naukowa, albo historyczna jest stratą czasu. Oczywiście tylko dla mnie. Bo na czytanie takich książek będę miała czas później. Teraz powinnam chyba w ogóle od nauki nie odchodzić. pfff... Ledwo udało mi się coś wtrącić, od razu wszyscy zbulwersowani. Ech... Podobno fantastyka jest beznadziejna, bo jak można czytać o takich głupotach, które nie mogą się wydarzyć. Zdecydowanie się nie zgadzam, bo przecież nie można żyć tylko jednym, a fantastyka pełna jest wspaniałych wątków i historii. Można się w nich oderwać od takich właśnie ludzi i poglądów i zapomnieć, że życie jest czasem szare i jednolite. Każdy może tam znaleźć coś dla siebie i każdemu może podobać się coś innego. Ja uwielbiam na przykład to, jakim językiem posługują się niektórzy autorzy, jest po prostu niesamowicie interesujący!

Dlaczego tak popularne są książki s.f. i fantasy?
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona