Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-08-23, 20:47

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lektury Gimnazjalne ;)
PostNapisane: 2008-05-14, 20:54 
Nowicjusz

Według mnie godne na zwrócenie uwagi jest książka "Syzyfowe prace ®"

"Syzyfowe prace to pierwsza powieść Stefana Żeromskiego, wydana w 1897 r. pod pseudonimem Maurycy Zych. Książka opowiada o dorastaniu polskiego szlachcica, Marcina Borowicza, w szkole w czasach zaborów. Szkoła, ukazana w tej książce, w niczym nie przypomina dzisiejszych placówek edukacyjnych. W szkole końca XIX wieku brakuje wszystkiego, do czego my współcześni jesteśmy przyzwyczajeni. Brakuje języka polskiego (jako przedmiotu oraz sposobu komunikacji), swobody opinii i poglądów, opieki nauczycieli nad uczniami, swobodnego dostępu do całej literatury i pomocy naukowych, stałej obecności i wsparcia rodziców, bezpiecznego kącika do odrabiania lekcji w rodzinnym domu i wielu podstawowych rzeczy" Naprawdę polecam. :afro:

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 06:08 
Zaglądacz

Według mnie to "Kamienie na szaniec"Bossska lektura!!

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 13:19 
Nowicjusz

No cóż...
Po części się z tobą zgodzę, "Kamienie na szaniec" jest jak dla mnie w miarę dobrą lekturą :)
Dla tych co nie wiedzą, przypomnę

"Kamienie na Szaniec"

Początek utworu Aleksandra Kamińskiego zaczyna się tak :scratch:

"Posłuchajcie opowieści o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o niezapomnianych czasach 1939-1943 roku, o czasach bohaterstwa i grozy." "Kamienie na szaniec" są historią, opowieścią o ludziach żyjących i walczących w czasie II wojny światowej. Podłoże tej spisanej opowieści jest na wskroś realistyczne. To po części fakty. Sam tytuł powieści pochodzi z wiersza Słowackiego "Testament mój".

Jednak ja nadal trzymam się mego pierwszego posta :D

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 13:51 
Maniak książkowy

mojej siostry zastęp harcerski był od imienia Zośki:)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 15:54 
Zaglądacz

Nie chcę schodzić z tematu ale ja też jestem harcerzem i właśnie mój przełożony za kare zlecił mi przeczytanie KNS , lecz gdy ją przeczytałem to stwierdziłem że to byłą nagroda a nie kara xD

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 18:39 
Czytelnik

Radzę przeczytać oby dwie jak trzeba, albo nawet jak nie trzeba, a także każdą inna obowiązkową lekturę gimnazjum, gdyż jak widać po tegorocznych egzaminach, po komisji centralnej można się spodziewać wszystkiego. :)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 19:01 
Stały czytelnik

Kończę gimnazjum i z całą pewnością, bez wyrzutów sumienia mogę polecić lekturę "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Naprawdę wspaniała powieść :)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 20:58 
Oczarowany poezją i prozą

Kamienie na szaniec, Krzyżacy i Syzyfowe prace. Mnie te lektury stanowczo najbardziej się podobały. Wielu znajomych narzekało (zwłaszcza na dwie ostatnie), a według mnie warto przeczytać, bo to naprawdę kanon literatury, który według mnie młody Polak znać powinien ;]

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 21:20 
Zaglądacz

Moja ulubiona i wyżej wymieniona - Krzyżacy

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-15, 21:22 
Nowicjusz

"Krzyżacy"... no jak dla mnie to fatality ;\ za smętne jak dla mnie...
Ale spotkałem się z jeszcze gorszą lekturą.... :scratch: taką jak "Pan Tadeusz"...
Według mnie wierszowane książki źle się czyta ;] Mam nadzieję że podzielacie moje zdanie. :bounce:
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-16, 08:28 
Skryba

green napisał(a):
Mam nadzieję że podzielacie moje zdanie.

Nie podzielamy. Ja akurat bardzo lubię "Pana Tadeusza". Czytałam go chyba 4 razy. Raz w gimnazjum i ze 3 w liceum. Tak mi się podobała ;) Pan Tadek ma w sobie to coś co przyciąga. A język i forma książki w ogóle mi nie przeszkadzały. W ogóle. ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-16, 10:35 
Maniak książkowy

Ja Tadzia czytałam dwa razy i muszę przyznać, że w liceum podobał mi się zdecydowanie bardziej. Może trzeba do niej trochę dojrzeć?

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-16, 13:00 
Nowicjusz

hiacynt napisał(a):
Może trzeba do niej trochę dojrzeć?

Wątpię w te słowa... ψ

Każdy czyta to co lubi... mnie akurat Pan Tadek nie jara. To że cię tego typu lektury podniecają to już twoja sprawa. Więc nie wyjeżdżaj mi już więcej z takimi tekstami ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-16, 13:05 
Maniak książkowy

Green, nie chciałam cię obrazić, nie była to żadna aluzja, źle mnie zrozumiałeś. nie ma w tym nic złego. Ja w gimnazjum też nie przepadałam za tą lekturą, albo inaczej-troche jej nie rozumiałam. Teraz się trochę zestarzałam, może skapciowałam? Nie wiem, ale czytało mi się ją o wiele lepiej. po prostu człowiek się zmienia z roku na rok, jego gusta i upodobania, może nie koniecznie dojrzewa, źle to ujęłam,ale zmienia sie, po prostu. Tak samo Sienkiewicz inaczej smakuje ,z roku na rok coraz lepiej (podstawówka to absolutnie za wcześniej, ogniem i mieczem w kanonie-nie powinno go tam być). no więc przepraszam ,nie chcialam, by to tak zabrzmiało. Rety, ale ja jestem stara!

Tytuł:
PostNapisane: 2008-05-16, 15:20 
Zaglądacz

hiacynt napisał(a):
Green, nie chciałam cię obrazić, nie była to żadna aluzja, źle mnie zrozumiałeś. nie ma w tym nic złego. Ja w gimnazjum też nie przepadałam za tą lekturą, albo inaczej-troche jej nie rozumiałam. Teraz się trochę zestarzałam, może skapciowałam? Nie wiem, ale czytało mi się ją o wiele lepiej. po prostu człowiek się zmienia z roku na rok, jego gusta i upodobania, może nie koniecznie dojrzewa, źle to ujęłam,ale zmienia sie, po prostu. Tak samo Sienkiewicz inaczej smakuje ,z roku na rok coraz lepiej (podstawówka to absolutnie za wcześniej, ogniem i mieczem w kanonie-nie powinno go tam być). no więc przepraszam ,nie chcialam, by to tak zabrzmiało. Rety, ale ja jestem stara!

To jak tak to widocznie też skapciowałam;) Mi Pan Tadeusz już teraz się podobał i już teraz kocham Sienkiewicza:D

Lektury Gimnazjalne ;)
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona