Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-09-20, 08:55

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Książki psychologiczne
PostNapisane: 2005-08-19, 17:49 
Miłośnik literatury

Czy lubicie książki psychologiczne? Czy czytaliście coś z tego gatunku? Ja szczerze mówiąc nie czytałam wiele, jedyną znaną mi pozycją jest Chris Butler "Kim jesteś?". Pozdrawiam.

Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-20, 17:38 
Oczarowany poezją i prozą

Zależy jak rozumieć pojęcie "Książka psychologiczna": czy chodzi o literature specjalistyczną poświęconą tej dziedzinie nauki, czy może literaturę popularną w dużej mierze, acz w sposób potoczny, opisującej tenże aspekt na przykładzie jej bohatera/ów?

Osobiście uważam ten drugi, nie tyle słuszny, co bardziej ciekawy i dopasowany do możliwości forum (niska liczba urzytkowników).

Pozdrawiam
Hellrond

Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-21, 15:47 
Miłośnik literatury

No szczerze mówiąc wolę ten drugi rodzaj książek psychologicznych. Co do niskiej frekwencji na forum to gdzieś zginęli dawni czytelnicy i bywalcy, ale może jeszcze wrócą. Zresztą nic straconego, bo ciągle pojawiają się nowi:)
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: 2005-08-26, 13:09 
SuperUser

kromeczka napisał(a):
Co do niskiej frekwencji na forum to gdzieś zginęli dawni czytelnicy i bywalcy

powracają, Kromeczko, jak bumerangi :)

książki czysto psychologiczne to obecnie chyba dość rzadki gatunek - są "zaprzyjaźniane" z horrorami, kryminałami, romansami, ale przecież słusznie; dla mnie psychologia bohatera to klucz do udanej fabuły

Tytuł: lubię
PostNapisane: 2005-09-24, 13:38 
te fachowo psychologiczne, ale napisane takim językiem, by laik mógł ze zrozumieniem i zaciekawieniem przeczytac - serdecznie polecam ksiązki Erica Berne'a: W co grają ludzie (potęzny kop - daje do myslenia! jedna z niewielu ksiązek, nad którymi się popłakałam), Dzien dobry i co dalej (genialna!). Uwielbiam tez Karen Horney (troche bardziej fachowa, wymaga znajomosci podstaw psychologii) - Neurotyczna osobowosc naszych czasów, Nerwica i rozwój człowieka.

Co do tej drugiej kategorii: literatury pięknej portretujacej bohaterów z zaciecem psychologicznym- dla mnie to kategoria po prostu dobrej ksiązki.

Tytuł:
PostNapisane: 2005-11-14, 22:04 
ja czytałąm 2 książki o depresji i szczerze mówiąc oświecił mnie :) buzka

Tytuł: Paulo Coelho
PostNapisane: 2005-11-15, 22:17 
Ja preferuje "kategoria nr. 2" :D I gorrrąco polecam książki Paula Coelho! :D Naprawde przefantastyczny autor! Na dobry początek polecam "Weronika postanawia umrzeć" lub "11 minut", a dla prawdziwych czytelników literatury psychologicznej-nie fachowej :wink: proponuje "Alchemik" (baardzo znana książka) lub "Demon i Panna Prym". Ta ostatnia wspomniana przezemnie książka, świetnie oddaje to, co ludzie mogą zrobić dla pieniędzy! POLECAM!

Tytuł:
PostNapisane: 2005-11-16, 16:02 
okej :) to ja szukam tych książek

Tytuł: Re: Paulo Coelho
PostNapisane: 2005-11-18, 18:48 

cichoczarna napisał(a):
Ja preferuje "kategoria nr. 2" :D I gorrrąco polecam książki Paula Coelho! :D Naprawde przefantastyczny autor! Na dobry początek polecam "Weronika postanawia umrzeć" lub "11 minut", a dla prawdziwych czytelników literatury psychologicznej-nie fachowej :wink: proponuje "Alchemik" (baardzo znana książka) lub "Demon i Panna Prym". Ta ostatnia wspomniana przezemnie książka, świetnie oddaje to, co ludzie mogą zrobić dla pieniędzy! POLECAM!

Ludzie dla pieniędzy potrafią napisać i wypuścić na rynek straszne gnioty oprawione pseudofilozoficzną otoczką, na która nabierają się miliony naiwnych czytelników.

Pozdrawiam
Hellrond

PostNapisane: 2005-11-18, 19:34 
Ludzie dla pieniędzy potrafią napisać i wypuścić na rynek straszne gnioty oprawione pseudofilozoficzną otoczką, na która nabierają się miliony naiwnych czytelników.

Pozdrawiam
Hellrond[/quote]

Miliony Naiwnych czytelników, którzy doszukują sie sensu, widzą głębie... i poprostu czytają! Dla czystej przyjemności....

PostNapisane: 2005-11-18, 20:19 

cichoczarna napisał(a):

Pozdrawiam
Hellrond

Miliony Naiwnych czytelników, którzy doszukują sie sensu, widzą głębie... i poprostu czytają! Dla czystej przyjemności....[/quote]

Problem w tym, że tam nie trzeba się niczego doszukiwać. Autor podaje na tacy proste, ckliwe, niejednokrotnie wypływające z ludowych przysłów, sentencje które na dobrą sprawę żadnej wartości nie mają. Autor żadnym kunsztem się nie popisuje, zarówno literackiego jak i filozoficznego zdecydowanie mu brak. No może oprócz kunsztu ekonomicznego - w tym faktycznie przoduje. Jest on typowym przedstawicielem ludzi myślących w kategoriach "jak zarobić, żeby się nie narobić".

Pozdrawiam
Hellrond

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-13, 20:28 
Jak dla mnie najlepszymi książkami "psychologicznymi" są te Dostojewskiego:) Ostatnio sie wziąłem za nie "na nowo" (w liceum cos tam czytalem) i stwierdzam, ze w Zbrodni i Karze, Idiocie i Braciach Karamazow jest po prostu w s z y s t k o o człowieku, bez kitu:)

Do tego odkryłem genialne rozważania na temat np liberalizmu albo feminizmu - jakby ktos pisal to dzisiaj:)

Wiem ze to moze byc dla niektorych kicha tak sie zachwycac "klasyką" ale trudno;)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-15, 23:23 
Nowicjusz

Fakt, Dostojewski jest dobrym psychologiem i pisarzem. Jego jedyną wadą jest chyba tylko tendencja do rozpisywania się o kwestiach mało istotnych. Pewnie nie musiałby się zbytnio wysilać, żeby "Idiota" miał nie 600, a 1200 stron. 8)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-04, 18:19 
Nowicjusz

Na tę chwilę przejadły mi się wszelkiego rodzaju ksiązki psychologiczne... o blee..

Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-05, 14:31 
Bibliofil

Ze względu na brak sprecyzowanej literatury, której ma dotyczyć ów topic - temat zamykam niepodzielnie.
Pozdrawiam.

Książki psychologiczne
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ]