Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-10-31, 19:25

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 2008-07-03, 10:07 
Zaglądacz

http://www.zaburzenia.pl/content/blogsection/3/4/
Jak to otworzysz to na dole jest dość długi tekst, to jest chyba napisane przez osobę ze schizofrenią. Użyłam tego tekstu jak pisałam referat o tej chorobie.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-07, 12:57 
Bibliofil

Jejku, jej! Chyba znalazłam coś naprawdę idealnego.
Tak się wpisałam w pewnym miejscu:

Cytuj:
Szukam książek (ruszcie wyobraźnią i pamięcią), które nafaszerowane by
były różnymi symbolami, neologizmami - to jest dosyć ważny punkt;
miały luźną, ale spójną strukturę; byłby prześwietlone wprost
paranoją, zatopione w teoriach głównego bohatera na temat świata
wewnętrznego i zewnętrznego; lekko groteskowe, upiornie groteskowe, na
zasadzie krzywego zwierciadła; piękne i niesmaczne zarazem; z
nietypowym stylem a' la ten spotykany u Bradbury'ego ("Kroniki
marsjańskie"); trochę takie jak gdyby z akcją widzianą przez sen,
czyli surrealistyczne, oniryczne; z dużą ilością monologów
wewnętrznych (błagam, jednak tylko nie Joyce, unikajmy banału).

Dostałam odpowiedź:
Cytuj:
Shea, Wilson, trylogia "Illuminatus!"

W Wykipedii czytam:

Cytuj:
Trylogia Illuminatus! – seria trzech powieści napisanych przez Roberta Shea i Roberta Antona Wilsona w latach 1969-1971. Trylogia ta jest satyryczną, postmodernistyczną powieścią przygodową z elementami fantastyki. Trzy księgi, tworzące Trylogię Illuminatus! to Oko w Piramidzie, Złote Jabłko i Lewiatan. Trylogia nawiązuje do dyskordianizmu - paradoksalnej religii. Była reklamowana jako baśń dla paranoików.

Będzie fajno!
...Ale bez ekscytaaacji.

Edit:
Chyba nie wytrzymam. T_T Muszę tę książkę mieć już teraz! Uf, niedługo osiemnastka...

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-20, 16:43 
Bibliofil

Czas na Listę Książek Chorych:
- "Tęcz grawitacji" - Pynchon,
- "Obłęd" - Krzysztoń,
- dzieła Dicka (przede wszystkim "Valis", polecam, ale także "Przez ciemne zwierciadło" oraz "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha"),
- groteskowe dzieła Vonneguta,
- z tych ambitniejsych rzeczy: "Fale" Woolf czy "Ulisses" Joyce'a,
- takie z bardzo chorym, ciężkim klimatem - książki sygnowane nazwiskiem Kathe Koja,
- "Trylogia Illuminatus!" - Robert Shea i Robert Anton Wilson,
- Jonathan Carroll,
- King,
- Kafka,
- Witkacy,
- Mrożek,
- Bruno Schulz,
- Hłasko,
- "Kosmiczny spust" - Robert Anton Wilson,
- "W sercu kraju" - Coetzee,
- "Mały palec Buddy" - Pielewin,
- "Nowy wspaniały świat" - Huxleya,
- Lem, Lem, Lem! - zwłaszcza "Śledztwo" czy "Pamiętnik znaleziony w wannie", zwłaszcza, że w tej ostatniej książce, o ile się nie pomyliłam z "Konresem futurologicznym", jest pamiętna scena, gdzie Ijon Tichy zamienia się w kobietę, w dodatku murzynkę, potem w rudego brodacza... no kosmos, kooosmooos,
- Roland Topor,
- Boris Vian ,
- "Azyl" - Faulkner, w ogóle Faulkner,
- "Dzienniki" - Plath - oraz jej "Szklany klosz",
- "Golem" - Meyrink,
- "Po tamtej stronie" - Kubin,
- "Kosmos" - Gombrowicz,
- proza Stachury,
- "Spowiedź szaleńca" (trzeba czytać koniecznie po tym "Stridberg i Van Gogh" Jaspersa)
- "Życie to nie bajka" - Joanne Greenberg,
- "Cichy pokój" - Schiller Lori & Benett Amanda,
- "Alexander März".

W cholerę tego. I CDN.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-20, 17:29 
Książkowy fascynat

burza napisał(a):
"Golem" - Meyrink
Podeszło?Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii o tej książce.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-20, 17:51 
Bibliofil

Procella napisał(a):
Podeszło?

Podeszło to mało powiedziane. Rzadko spotykam się z tego rodzaju literaturą, mimo że podświadomie jej poszukuję. O n i r y c z n a. Niesamowita... Od razu mi się spodobała, dałam nawet długi fragment na forum w temacie o tym, w jaki sposób czytamy książki - właśnie o procesie lektury dokonywanym przez głównego bohatera. Tak, to jest książka "z klimatem". Będę próbowała kupić sobie inne dzieła Meyrinka. Swoją drogą, jego biografia jest fascynująca, stąd się zainteresowałam ekspresjonizmem bardziej, teraz to jego w głównej mierze, prócz symbolizmu, w którym notabene przoduje Gide - a jego dzieła to przede wszystkim klimat, klimat, klimat - będę poszukiwała.
Słowem, dzięki wielkie ;). Mogłabyś jeszcze podrzucić jakieś ciekawe tytuły? Bo jestem pewna, że mogłabyś sypnąć nimi jak z rękawa, by wspomnieć, że Twą ulubioną książką jest "Światłość w sierpniu", niewątpliwie "z klimatem".
Uf, przepraszam za długą wypowiedź.

A dziś czytam Jerofiejewa. "To nie schizofreniczność! - To alkohol!" - jak to Truskaweczka powiedziała. Ale c h o r e :tongue:.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-20, 21:57 
Miłośnik literatury

Wszystkie książki Vonneguta jakie dotychczas czytałem, dzieła Dicka, Wahadło Foucaulta - U.Eco,

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-20, 22:14 
Książkowy fascynat

burza napisał(a):
by wspomnieć, że Twą ulubioną książką jest "Światłość w sierpniu", niewątpliwie "z klimatem"

Z klimatem, świetna, genialna wręcz i przeczytać oczywiście trzeba, obowiązkowo, ale w sumie jeżeli chodzi o "chore" rzeczy, to z twórczości Faulknera polecam "Wściekłość i wrzask".

Tak bardzo sypać przykładami nie będę, bo jednak takie rzeczy czytam w niezbyt dużych dawkach, a wiele już się w tym wątku przewinęło - polecę jeszcze taką niedużą książeczkę "Spotkanie poza czasem. Antologia fantastycznej noweli austriackiej" - jak to z antologiami bywa, teksty dość zróżnicowane, nie wiem, czy wszystkie Ci podejdą, ale parę przykładów pokręconej wyobraźni się wygrzebie. Meyrink też tam jest ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-21, 20:17 
Władca ksiąg

Opowiadania Julio Cortazara. Mam namyśli te mocno przesycone absurdem, na granicy realności, ale, które nie są fantastyczne. Te, które pokazują ukryte oblicze rzeczywistości. M.in. Bestiarium, Menady, Bóstwo z Cyklad, mój ukochany List do znajomej w Paryżu, Autobus, czy Zajęty dom.

Tytuł:
PostNapisane: 2008-08-25, 11:21 
Książkowy fascynat

A nada się tutaj "Kartoteka" Różewicza?

Tytuł:
PostNapisane: 2008-12-15, 12:19 
Bibliofil

Płyńcie łzy moje, rzekł policjant P. K. Dicka. Czytasz, dochodzisz do pewnego momentu i nagle zaczynasz zastanawiać się, czy nie jesteś w świecie książki. "Czy jakoś tak". Jednak, choć w treści "klimat", jakiego poszukuję, jest, to forma jest normalna, jak i styl. Co nie zmienia faktu, że książka "piorunuje".

O książce więcej w dziale "Fantastyka", w temacie "P. K. Dick" :P.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-18, 11:48 
Zaglądacz

Na uwagę zasługuje książka "Recovering Sanity". Nie jest to beletrystyka jednak można się z niej dużo dowiedzieć na temat schizofreni. Z literaturą jest związana bezpośrednio przez opisanie histori pisarza Henri Michaux, który esperymentował z narkotykami między innymi dla tego by poznać bliżej czym jest szaleństwo. Pisarz ten mawiał o wariatach "To moi bracia".

W książce mozna znaleść jeszcze historię Johna Custance, który nie dość, że był wariatem to sam starał się wywołać u siebie psychozy. Popełnił on książkę "The Psychology of Dementia Praecox , zyskała ona zainteresowanie samego Junga, który napisał do niej przedmowę.

Dla schizofrenika jednakże być może, najciekawszy jest rozdział poświęcony życiu Jhona Percevala, gdyż opisuje jego powrót do zdrowia zupełnie bez pomocy jakiejkolwiek chemii, a nie było z nim dobrze, miał nie tylko powszechnie spotykane w tej chorobie halucynacje -słyszenie głosów- ale także wizje. No i przebywał w szpitalu dla wariatów a nie jest to miejsce sprzyjające wyleczeniu sie z schizofrenni, tak jak szkoła jest ostatnim miejscem gdzie należy się udać gdy poszukuje się wiedzy.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-18, 17:50 
Bibliofil

dendrobates napisał(a):
Na uwagę zasługuje książka "Recovering Sanity". Nie jest to beletrystyka jednak można się z niej dużo dowiedzieć na temat schizofreni. Z literaturą jest związana bezpośrednio przez opisanie histori pisarza Henri Michaux, który esperymentował z narkotykami między innymi dla tego by poznać bliżej czym jest szaleństwo. Pisarz ten mawiał o wariatach "To moi bracia".

W książce mozna znaleść jeszcze historię Johna Custance, który nie dość, że był wariatem to sam starał się wywołać u siebie psychozy. Popełnił on książkę "The Psychology of Dementia Praecox , zyskała ona zainteresowanie samego Junga, który napisał do niej przedmowę.

Dla schizofrenika jednakże być może, najciekawszy jest rozdział poświęcony życiu Jhona Percevala, gdyż opisuje jego powrót do zdrowia zupełnie bez pomocy jakiejkolwiek chemii, a nie było z nim dobrze, miał nie tylko powszechnie spotykane w tej chorobie halucynacje -słyszenie głosów- ale także wizje. No i przebywał w szpitalu dla wariatów a nie jest to miejsce sprzyjające wyleczeniu sie z schizofrenni, tak jak szkoła jest ostatnim miejscem gdzie należy się udać gdy poszukuje się wiedzy.

OK, dzięki za propozycje, choć sam zauważyłeś, że nie miały być pozycje niebeletrystyczne, ale jak się mam jakiegoś ciekawego tytułu dowiedzieć o tym zjawisku (jak dla mnie), to co tam. No i jeszcze fakt, że nie interesuje mnie książki, jak ktoś wychodził z schizofrenii czy walczył z chorobą, tylko, po pierwsze, żeby książka była zdrowo popieprzona, a może nawet nie mówić o schizofrenii, ale mieć ten "nastrój", którego ja szukam; po drugie, akcja może nawet, jak dla mnie, toczyć się - eee, gdzie ludzie nie są zagrożeni schizofrenią? - pod wodą, w świecie koralowców, (aaa, OK), ale niech zostanie spełniony punkt pierwszy.

Motyw pt. "nie dość, że był chory, to jeszcze sam chciał wywołać w sobie psychozę" jest "ciekawy", "ciekawy" w sensie mam ambiwalentny stosunek, no ale chyba się przyjrzę tej książce jednak bliżej.

Tak czy inaczej dzięki.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-19, 06:41 
Zaglądacz

"Książka zdrowo popieprzona" ten zwrot jak się domyślam oznacza, że odbiega ona od normy, pytanie tylko co jest normą normalności. Dla Buddy na przykład wszyscy ludzie z wyjątkiem tych którzy zrozumieli i zrealizowali jego Naukę są w mniejszym lub większym stopniu szaleni.

Jeżeli by jakoś utrzymać się przy życiu przyswajam dziennie 8 browarów -przynajmniej - to proza Jerofiejewa nie jest dla mnie chora, to zwykła literatura obyczajowa a to że Dick z jakiejś wazy usłyszał głos przemawiający do niego w starożytnej grece to dla mnie jak rozmowa przez telefon z kolegą -normalka. Tu się nie zgadzam, że alkohol można zdecydowanie rozróznić od szaleństwa. Systematyczne nadużywanie prędzej czy póżniej prowadzi do choroby. A własciwie sam fakt, ze piję oznacza, że jestem chory.

Możemy czytać Dicka z wielu powodów, jednak dla niego pisanie było właśnie próbą dojścia do zdrowia

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-20, 09:22 
Nowicjusz

harlequin napisał(a):
Obłęd Krzysztonia. Masa cytatów, masa teorii chorej osoby.

o schizofrenii czy też samą schizofrenią jest pisany rozdział "Białe Requiem" (poświęcony pamięci tragicznie zmarłej córce) w tomiku poetyckim Tamary Bołdak-Janowskiej pt. Rozdziały". Przejmujące! Ta książka była nominowana do nagrody Mediów Publicznych Cogito, ale nie o nagrodę tu chodzi. Tom naprawdę przejmujący. No tak, ale to znowu lektura dla dojrzałych. Biegłych w percepcji poezji.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-01-20, 22:35 
Bibliofil

onijat napisał(a):
o schizofrenii czy też samą schizofrenią jest pisany rozdział "Białe Requiem" (poświęcony pamięci tragicznie zmarłej córce) w tomiku poetyckim Tamary Bołdak-Janowskiej pt. Rozdziały". Przejmujące! Ta książka była nominowana do nagrody Mediów Publicznych Cogito, ale nie o nagrodę tu chodzi. Tom naprawdę przejmujący. No tak, ale to znowu lektura dla dojrzałych. Biegłych w percepcji poezji.

Dzięęęki, dzięęęki! Łaskawco... Poszukam i spróbuję znaleźć, no i przeczytać - i zrozumieć. Super!

dendrobates napisał(a):
"Książka zdrowo popieprzona" ten zwrot jak się domyślam oznacza, że odbiega ona od normy, pytanie tylko co jest normą normalności.

Znaczy, wiesz, chodzi mi o to, by książka była zdrowo popieprzona w formie i stylu - zwłaszcza.

W stylu - idealny przykład: "Tęcza grawitacji".

W sumie zabawne - dalej się w tym temacie odwołuję do tej książki, a została podana zaraz po moim pierwszym poście-prośbie tutaj (dobra rekomendacja tak w ogóle: "schizofrenia wali po oczach z co drugiego zdania" :)) ;). Nic mnie już nie zmiażdży. Mister Pinczon jest Bogiem.

Książki dziwne - zwłaszcza w formie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona