Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-07-26, 08:05

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kamienie na szaniec - jakie wrażenia po ich przeczytaniu ?
PostNapisane: 2010-08-27, 18:18 
Zaglądacz

To jedna z moich ulubionych książek, bardzo mnie poruszyła. Jest mądra i ponadczasowa.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-28, 17:41 
Czytelnik

Podpisuję się pod Niezapomnianą. Dodam tylko, ze chyba jako pierwsza książka zaraziła mnie okupacją, sabotażem i Powstaniem Warszawskim w skutek czego studiuję historię ;D

Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-28, 19:59 
Czytelnik

Na tyle mnie wciągnęła, poruszyła, zaciekawiła, że kupiłam niedawno "Zośkę i Parasol" i zamiaruję przeczytać. Podoba mi się styl pisania Kamińskiego.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-28, 20:24 
Nowicjusz

Szczerze? Nie podobała mi się za bardzo. O ile początek był dość dobry, to ciąg dalszy niekoniecznie przypadł mi do gustu. Może to dlatego, że była to moja lektura szkolna :-)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-28, 22:50 
Oczarowany poezją i prozą

Czytałam w 6 klasie podstawowki albo juz w gimnazjum, do dzisiaj zreszta jest to chyba lektura szkolna. Bardzo się mi podobała ta ksiazka. Od tamtego czasu lubie czytac ksiązki o tematyce wojennej.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-08-29, 12:10 
Nowicjusz

Również zgadzam się z Niezapomnianą. Cudowna książka. Była moja lektura w gimnazjum, wykorzystywałam jątakże na ustnej maturze z języka polskiego.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-20, 18:56 
Nowicjusz

Można było poczuć "klimat" tamtych czasów, przeżywało się razem z głównymi bohaterami ich historię i... kilka łez też się uroniło w tych smutniejszych momentach ( głównie postawa, śmierć Rudego). Imponował mi bardzo ich rozwój psychiczny. Byli bardzo dojrzali, mieli swoje aspiracje, marzenia, potrafili cieszyć się życiem- to było piękne. ;) Aż mi smutno do tej pory, jak myślę sobie, jakich mamy teraz facetów ( nie ubliżając wszystkimf acetom ;), no..przynajmniej ja widocznie mam takiego pecha do nich. W gimnazjum spotkałam się ze stanowiskiem, że większość wolałaby stać się kolaborantami, niż walczyć o ojczyznę. Miałam po przeczytaniu smutną refleksję, że jakby ci, co walczyli o naszą ojczyznę, zobaczyli, co się teraz wyprawia u nas...to ...no sama nie wiem, brak mi pomysłu na ich reakcję, bo złapanie za głowę, to dośc eufemiczne. Może to realia wojny sprawiły, że ludzie walczyli o przetrwanie, o ojczyznę...a teraz...no sami zobaczcie, jak to wszystko wygląda.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-09-21, 14:23 
Bywalec bibliotek

Jest to rewelacyjna książka, nie tylko ze względu na idealny opis wojennej rzeczywistości, ale też pokazująca prawdziwą przyjaźń. Miała ona ogromny wpływ na moje życie.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-09, 20:26 
Nowicjusz

Niedawno skończyliśmy ją przerabiać, na początku wydawała mi się strasznie nudna ale jakoś przebrnąłem przez początek i później się rozkręciło. Przyznam że szkoda było mi w szczególności Zośki po śmierci Rudego i Alka.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-21, 20:43 
Zaglądacz

Dzięki Wam za tak fajne opisy Waszych własnych myśli i przeżyć . Fajnie, że jeszcze ktoś myśli tak jak ja . :)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-11-28, 12:54 
Nowicjusz

Ja pamiętam jak, lata temu, omawialiśmy ją w szkole. Pamiętam że mnie strasznie wkurzyła. Bo była wypchana propagandą. Bo inni uważali ją za fajną i zgadzali się przedstawionym w niej obrazem świata a główne postacie były dla nich wielkimi bohaterami.
Ale ja byłem idealistą.
Książka jest wypełniona propagandą. I co z tego? Mało propagandy w życiu widziałem?
Ludzie którzy uważają ją za "piękną" to idioci. I co z tego? Mało ja idiotów w życiu widziałem?
Nie ma powodu by się nią podniecać.
A jej wartość czysto literacka jest wyjątkowo niska- nie jest to dzieło ani rewolucyjna, ani dobrze napisane.

Tytuł: Re: Kamienie na szaniec - jakie wrażenia po ich przeczytaniu
PostNapisane: 2011-02-17, 12:16 
Nowicjusz

Okropne. Tragiczne. Beznadziejne. Wypchane doskonałością tych postaci i tym jacy byli odważni! Ogólne streszczenie : grupa sprawnych, inteligentnych, odważnych, i patriotycznych chłopców walczy z okupantem. W całej 200 stronicowej książeczce płyną peany nad tym jacy byli doskonali.
Czy ktoś zauważył, że oni nie posiadali wad?! To byli chodzący bogowie.
Gdyby książka nie opierała się tylko na tak przesłodzonym wyglądzie sabotażu, a autor pisał z większym zimnym realizmem mogłabym to polubić bo te klimaty są w moim goście.
Przecież filmy z Chuckiem Norrisem są bardziej realne. :lol: Nie wiem jak można tę książkę umieścić w kanonie lektur. Chyba że to jakiś spisek Ministerstwa, żeby wszyscy uczniowie dostali cukrzycy...
Wiem, że jestem brutalna. Ale nikomu tej książki nie polecam.
Pozdrawiam

PostNapisane: 2011-02-17, 13:09 
Bywalec bibliotek

Skąd bierze się tyle jadu w Waszych opiniach o tej książce? Może i charakterystyki jej bohaterów są nieco wyidealizowane, może i wieje z niej propagandą, ALE:
- napisana została na podstawie wspomnień 'Zośki', ciężko wymagać aby mówił on źle o swoich przyjaciołach, przyzwoitość nakazuje nie mówić/pisać źle o zmarłych;
- jej bohaterowie byli patriotami w tradycyjnym, odchodzącym już w zapomnienie znaczeniu tego słowa, na pewno nie przychodziło im tak łatwo podejmować się takich poświęceń, ale wychowywani byli w domach, w których taką 'propagandę' prowadzono, więc innego zachowania się po nich nie spodziewano
- cała historia związana z powstaniem warszawskim, walką podziemną osnuta jest idealizmem, to jeden z nielicznych momentów z historii polski, z którego jesteśmy naprawdę dumni,
- co jest złego w sprzedawaniu młodzieży przykładów dobrych postaw? Niektóre z nich mogą wydać się mocno przestarzałe, ale ideał samodokształcania, przyjaźni, wiary w 'coś' za co warto zginąć. Co jest w tym złego?

PostNapisane: 2011-04-26, 12:13 
Książkowy fascynat

Full Moon napisał(a):
Okropne. Tragiczne. Beznadziejne. Wypchane doskonałością tych postaci i tym jacy byli odważni! Ogólne streszczenie : grupa sprawnych, inteligentnych, odważnych, i patriotycznych chłopców walczy z okupantem. W całej 200 stronicowej książeczce płyną peany nad tym jacy byli doskonali.
Czy ktoś zauważył, że oni nie posiadali wad?! To byli chodzący bogowie.
Gdyby książka nie opierała się tylko na tak przesłodzonym wyglądzie sabotażu, a autor pisał z większym zimnym realizmem mogłabym to polubić bo te klimaty są w moim goście.
Przecież filmy z Chuckiem Norrisem są bardziej realne. :lol: Nie wiem jak można tę książkę umieścić w kanonie lektur. Chyba że to jakiś spisek Ministerstwa, żeby wszyscy uczniowie dostali cukrzycy...
Wiem, że jestem brutalna. Ale nikomu tej książki nie polecam.
Pozdrawiam

Pięknie opisane, sama mam o niej podobne zdanie . :roll:

PostNapisane: 2011-05-03, 17:21 
Stały czytelnik

Niesamowita Ksiazka! Szalenie mi sie podobala... Doskonale odzwierciedla, to Co sie niegdyś dzialo... I ten styl pisania autora... <3 :) :) :)

Kamienie na szaniec - jakie wrażenia po ich przeczytaniu ?
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona