Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-09-17, 00:27

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: II wojna światowa
PostNapisane: 2005-08-20, 09:43 
Miłośnik literatury

Polecam pozycję "II wojna światowa 1939 - 1945" Piotr Matusak, Edward Pawłowski.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 16:35 
Wielbiciel słowa pisanego

Nie czytalam tej książki, ale być może jest ciekawa, ogólnie bardzo interesują mnie wiadomości z życia w czasie wojny, a kiedyś gdy moja nauczycielka w klasach 1-3 podsawówki opowiadała nam o historii wojny, czy coś już nie pamiętam dokładnie, to byłam tak zasłuchana, że nie zwracałam uwagi na to co dzieje się dookoła. Nadal bardzo ciekawią mnie wszelkiego typu wiadomości z czasów I i II wojny światowej, także ta ksiażka myśle że będzie ciekawa :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 18:15 
Książkowy fascynat

Kiedyś nie lubiłam książek o tematyce wojennej. Jednak po przeczytaniu Kamieni na Szaniec zmeiniłam zdanie.
I dlatego mysle, że ta ksiązka tez będzie ciekawa. Może mkiedyś przeczytam :) .

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 18:58 
Pochłaniacz książek

aicha33 napisał(a):
Kiedyś nie lubiłam książek o tematyce wojennej. Jednak po przeczytaniu Kamieni na Szaniec zmeiniłam zdanie.
I dlatego mysle, że ta ksiązka tez będzie ciekawa.

Istnieje pewna różnica pomiędzy książką duetu Matusak-Pawłowski a Kamińskiego: pierwsza to literatura faktu, opis działań militarnych i tła politycznego, druga zaś, mimo iż oparta na faktach, to beletrystyka. Nie każdy fan literatury pięknej lubuje się w pozycjach naukowych, co nie zmienia faktu, że polecam poszerzanie swojej wiedzy w ten jakże miły sposób. 8)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 19:11 
Książkowy fascynat

dziekuję za poradę :)
Ale narazie dzieki, innej poradzie, czytam fantastykę :D

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 20:48 
Wielbiciel słowa pisanego

właśnie wchodze w szkole w II wś więc dzieki za wiadomość :)chetnie bym przeczytala ale na razie jestem zajęta czym innym, ale oczywiście dodaje pozycję do mojej stale powiększającej sie listy :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-03, 12:55 
Nowicjusz

"Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera

Zadna inna polska ksiazka o IISW - nie zawładneła wyobraźnia młodego wówczas - 12-13 letniego Gryfiika jak "Dywizjon 303" ..Od tej niewielkiej ksiazeczki (notabene kiedys nieobowiazkowej szkolnej lektury) rozpoczela sie moja druga wielka pasja - Lotnictwo IIWS i Wspołczesne.

Nikt przedtem i do dnia dzisiejszego - nie przedstawił tak sugestywnie powietrznych zmagan Polskich Pilotów w czasie Bitwy o Anglie. Nikt nie podkreslił tak wyjątkowo poetyckiego - ale jednak surowego obrazu walk lotniczych. Nikt przedtem - we mnie samym - nie wydobyl tyle emocji i radości czytajac o podniebnych zwycieskich walkach naszych lotnikow , zawiazuajcych sie przyjaźniach miedzy nimi samymi.

To co zauwazylem - i co jest domena tej ksiazki - to iz nie ma w niej przesadnego patosu, nie ma w niej tak nagromadzonej martyrologii która cechowala późniejsze polskie opowiadania, eseje, inne materialy opisujące wydarzenia majace miejsce w czasie IIWŚ.

Bajecznie opisane powietrzne walki - które wrecz - w wyobraźni mozna dotykać rękoma - swietnie opisane psychologiczne postawy moralne, dramaty walczacych i ginacych w ogniu walki pilotów - ich rozterki - pragnienia - ich marzenia...

A wszystko to toczy sie w jednym z najbardziej kluczowych momentów historycznych - który zadecydował o losach IIWS.

Ta ksiazka to jest cos wiecej niz zbór opowiadań - pisanych na "gorąco".

Dzis dla wielu osób , którzy znaja losy naszych rodaków walczacych na zachodzie i tam do dnia dzisiejszego zyjacych - jest jednym wielkim HOŁDEM złozonym tym ludziom. Dziś ...o wspanialej garstce 145 polskich pilotów w angielskich dywizjonach mysliwskich i bombowych nikt juz nie pamieta(W czasie Bitwy o Anglie)

Nie pamieta sie o tym - jak tych 145 "szalonych, zawriowancyh, straceńców" zmienilo losy historii. Tak - to nie sa puste słowa. Po wojnie - z wyliczen okazalo sie ze prawie co 10 niemiecki samolot był stracony przez Polskich Pilotów - na prawie 1450 zniszczonych. A ilosć poległych lotników byla 3-ktonie mniejsza niz w dywizjonach angielskich.

Pamietajmy ze polskich pilotów - dopuszczono do walk dopiero pod koniec bitwy - w jej kulminacyjnym momencie. Wtedy gdy stan psychologiczny obu walczacych stron byl na granicy wytrzymalosci-Gdy jeden wielki bombowy rajd mógł przesadzic o losach bitwy, i kto wie czy nie calej wojny.

Nasi rodacy nie zawiedli - a wrecz oszolomili anglików (angielki :P ) i przeciwników z Luftwaffe - swoimi umiejętnosciami i tak jak w tej ksiazce - udowodnili ponad wszelka wątpliwość ze byli ludzmi niezwyklymi w swej cudownej zwyczajnosci :).

Ta ksiazka - nie robi z nich super-herosów, nadludzi na miare Hollywood - ale ukazuje ze w kraju lezacym nad Wisła sa wspaniali, cudowni, zwykli ludzie - którzy dla siebie i dla innych gotowi sa powiecić swoje własne zycie.

Na marginesie

Osobiscie twierdze - iz obowiazkiem naszej kinomatografii - jest nakręcenie bezwzglednie takiego filmu o tych wspanialych postaciach..o tych którzy - zmieniali bieg historii - a o których juz całkowicie zapomniano i wrecz (jezeli nadarzyla sie okazja) umniejszano im zasługi ...

Dziękuje :).

P.s

Włozylem w ten tekst troszke swoich emocji, ale tak to juz jest jak sie jest wnuczkiem niedoszłego pilota :P.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-05-30, 16:47 
Nowicjusz

Na pewno po nią sięgnę! :) Jak tylko skończe Powstanie '44 i Monte Cassino :P

Tytuł:
PostNapisane: 2006-06-02, 15:24 
Milczek

Widząc Wasze zainteresowanie Dywizjonem 303 pragnę zaproponować książkę "Sprawa Honoru" historia ta ma tych samych bohaterów inny jest tylko punkt widzenia. Autorzy pokazują zmagania polskich pilotów przez pryzmat cierpień Narodu Polskiego, Powstania Warszawskiego i wydażeń międzynarodowych. Muszę powiedzieć, że bardzo wciąga. Dowiedziałem się z niej ciekawych rzeczy np. tego że założycielem Eskadry Kościuszkowskiej, której piloci weszli później do dewizjonu 303, był współreżyser King Konga

Tytuł: Jesli spodobal sie wam "Dywizion 303 "polecam &qu
PostNapisane: 2006-12-21, 21:39 
Nowicjusz

Jesli spodobal sie wam "Dywizion 303 "polecam "Czarne krzyże nad Polską " Stanislawa Skalskiego asa lotnictwa w czasie II Wojny Swiatowej, o ile sie nie myle mial najwiecej zestrzelen wsrod polakow zdaje sie ze 22

Skalski opisuje jak poslcy piloci probowali walczycz z niemcami na polskim niebie , jak satawiali dzielny opor ,latali na prestarzalych maszynach "jedenstkach" PZL P.11 niemcy dysponowali nowymi maszynami ,zwrotniejszymi szybszymi czyli Messerschmitt ME 109 E-1 Bf
Opisuje wole walki naszych rodakow , na niebie polskim,francuskim , angielskim

Wiec jesli spodobal ci sie "Dywizion 303" pewnie spodoba ci sie ksiazka Stanislawa Skalskiego "Czarne krzyże nad Polską "

Tytuł: dywizjon 303
PostNapisane: 2009-04-26, 21:32 
Nowicjusz

To ja jeszcze dodam kilka pozycji:
1. Ostatnia walka

"Ostatnia walka" to autobiografia Jana Zumbacha, polskiego asa lotnictwa myśliwskiego (13 pewnych zestrzeleń) i dowódcy legendarnego Dywizjonu 303. Czytelnicy, których wiedza o walkach polskich pilotów w Wielkiej Brytanii kształtowała się jedyne na postawie lektury Dywizjonu 303 Arkadego Fiedlera, mogą czuć się zszokowani szczerością autora. Nie ma tu papierowych bohaterów, ani ludzi bez skazy; jest natomiast dynamiczny opis walk z niemieckimi Messerschmittami, pokazany z fotela Hurricane’a, nieznane anegdoty o znanych pilotach i... odbrązowianie mitów.
Pasjonujące są powojenne koleje losu Jana Zumbacha. Ten podpułkownik RAF, odznaczony najwyższymi polskimi i brytyjskimi oznaczeniami, imał się różnych zajęć: zajmował się przemytem złota i luksusowych zegarków, był restauratorem w Paryżu oraz... najemnikiem podczas secesji Katangi i Biafry.

http://www.empik.com/ostatnia-walka-ksiazka,2788939,p

2. Tolo Muszkieter z Dywizjonu 303

Takiej książki o lotnictwie i polskich lotnikach jeszcze nie było. Historia Tola Łokuciewskiego, ostatniego dowódcy Dywizjonu 303, widziana z perspektywy najbliższej rodziny. Kim był Tolo? Dramat wojny i dalszy ciąg dramatu - po wojnie, już w Polsce. Powrót do normalności po roku 1956 - ale czy był to prawdziwy powrót? Książka dla młodego i starszego czytelnika.

Zaczęło się od oglądania z wnuczkami rodzinnych albumów, a w nich zdjęć młodego, bardzo przystojnego pilota, mojego wuja i zarazem ojca chrzestnego, Witolda Łokuciewskiego – Tola. Opowiadałam więc Oli i Zosi o Tolu, o jego domu rodzinnym, który był również moim domem, o Kresach i Wileńszczyźnie, skąd wywodzą się Łokuciewscy. Potem zaczęłam pisać krótkie komentarze do albumów. I wtedy ukazała się w Polsce Sprawa honoru Lynne Olson i Stanleya Clouda, ze zdjęciem Tola – jako jednego z głównych bohaterów – na okładce.

Sięgnęłam do rodzinnego archiwum. Wertowałam zachowaną korespondencję, książki i artykuły, w których pisano o Tolu, a także wywiady, jakich udzielał. Z tych zapisów, rodzinnych fotografii i wielu, wielu wspomnień układała się z wolna opowieść.

Tolo Łokuciewski kojarzy się przede wszystkim z bitwą o Anglię i Dywizjonem 303. I słusznie – był przecież jego pilotem i ostatnim dowódcą. Niewątpliwie wojna i służba w dywizjonie to ogromnie ważna, może nawet najważniejsza, a z pewnością najbardziej burzliwa część jego biografii. Uczestniczył też w kampanii wrześniowej w Polsce, walczył we Francji, trafił do niemieckiego stalagu. Ale było jeszcze wiele innych ważnych wydarzeń, przedtem i potem – nauka w Szkole Orląt w Dęblinie, dramatyczna przerwa w wojskowym życiorysie po powrocie do kraju, szykanowanie przez władze PRL, z zakazem zbliżania się do lotniska włącznie, powrót do wojska i latania po Październiku 1956, a nawet krótki epizod dyplomatyczny.

I była rodzina: rodzice, rodzeństwo, żona, córki, wnuki. O tym wszystkim starałam się opowiedzieć. Własne wspomnienia uzupełniłam relacjami innych osób: lotników – kolegów Tola, i autorów, którzy o nim pisali. Tam, gdzie było to możliwe, oddaję głos Tolowi. Cytuję jego wypowiedzi i relacje, przytaczam to, co on sam opowiadał jako świadek wydarzeń, w których uczestniczył.

Unikalną wartością książki, szczególnie dla czytelników interesujących się historią lotnictwa i Dywizjonu 303, jest seria 123 zdjęć, większość nigdzie poprzednio nie publikowanych.

Autorka dedykuje książkę tym, którzy odeszli – w hołdzie, i tym, którzy pozostali – aby pamiętali o korzeniach.

http://www.empik.com/tolo-muszkieter-z- ... me=BoxSale

3. Początek jutra

Witold Urbanowicz - polski as myślistwa z czasów II wojny światowej, dowódca Dywizjonu 303 i autor znakomitych wspomnień (m.in. wznowiony w ubiegłym roku Ogień nad Chinami ) - opisuje polski wrzesień 1939 roku oraz jego konsekwencje: marsz przez Rumunię i pobyt we Francji. W niepowtarzalnym, barwnym i swobodnym stylu przedstawia walkę polskiego lotnictwa z niemiecką Luftwaffe oraz wielką - pełną awantur i przygód - wędrówkę przez Rumunię zakończoną dotarciem do Francji. Zdradzieckie ataki messerschmittów, zagłada szkoły w Dęblinie, zabawa w chowanego z rumuńskimi władzami i wspaniałe spotkania z mieszkańcami tego kraju, przeprawa do Francji i robienie interesów w Paryżu to tylko niektóre wątki tej niezwykłej historii, którą czyta się niczym najlepszą powieść....

http://www.empik.com/poczatek-jutra-ksi ... me=BoxSale

4. Ogień nad Chinami

Witold Urbanowicz – polski lotnik i as myślistwa – opisuje swoje przygody z czasów, gdy w 1943 i 1944 roku walczył jako pilot 14 Floty Lotniczej USA. Był jedynym polskim żołnierzem, który w czasie II wojny światowej walczył z japońską armią. Jego wspomnienia układają się w niezwykłą opowieść nie tylko o niesamowitych bitwach powietrznych, ale również o zetknięciu z orientalną kulturą i jej ludźmi. Nie stroni też od wspomnień z lat wcześniejszych – dzieciństwa, początków lotniczej kariery i bitwy o Anglię.
Witold Urbanowicz zasłynął jako dowódca najlepszego dywizjonu myśliwskiego bitwy o Anglię w jej decydującej fazie. Z wynikiem 15 trafień pewnych i dwóch prawdopodobnych jako jedyny Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce najskuteczniejszych pilotów alianckich w bitwie o Anglię. Miał doskonały ogląd sytuacji w powietrzu („Dla mnie pułkownik Urbanowicz był jak swami [hinduski mistrz] – wyznał jeden z amerykańskich pilotów 75 Dywizji. Po walce wymieniał tyle szczegółów, że wierzyć się nie chciało. Widział wszystko, co się zdarzyło i co każdy z nas robił”). Urbanowicz został odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari, brytyjskim Krzyżem Walecznych i wieloma innymi polskimi, brytyjskimi, amerykańskimi i chińskimi (kuomintangowskimi) orderami wojskowymi. Urbanowicz, patrząc na wojnę z perspektywy zwykłego żołnierza, ukazuje jej tragizm, nawet jeśli jest prowadzona o wolność. Ta wciągająca i pełna anegdot opowieść na pewno zainteresuje wszystkich czytelników Zapomnianych dywizjonów Zamoyskiego i Sprawy honoru Clouda i Olsen.

http://www.empik.com/ogien-nad-chinami- ... me=BoxSale

5. Polacy w Obronie Wielkiej Brytanii

Hołd złożony niezłomnym polskim pilotom. Kronika operacji przeprowadzonych między lipcem 1940 a czerwcem 1941 roku.

Polacy w obronie Wielkiej Brytanii to wyjątkowa kronika operacji przeprowadzonych przez polskich pilotów między lipcem 1940 a czerwcem 1941 roku. Podczas bitwy o Anglię ponad stu polskich pilotów służyło w prawie 30 dywizjonach myśliwców, przede wszystkim w słynnych: 302., 303., 307. Wielu z nich oddało życie, wielu zdobyło sławę asów powietrznych.

Książka Roberta Gretzyngiera to wynik wieloletnich badań. Autor zawarł w niej szczegółowe opisy walk, relacje pilotów dołączone do raportów ze starć, wspomnienia polskich, angielskich, a także niemieckich lotników. Tekst uzupełniają biogramy polskich pilotów, ponad sto niepublikowanych w Polsce zdjęć, unikatowe zestawienia i statystyki.

Ta książka to wielki hołd złożony niezłomnym polskim pilotom, którzy wnieśli ogromny wkład w ostateczne zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą.

Książka, której polskie tłumaczenie trafia obecnie do rąk czytelników, pierwotnie ukazała się w Wielkiej Brytanii w roku 2001 pod tytułem Poles in defence of Britain.

http://www.empik.com/polacy-w-obronie-w ... me=BoxSale

Tytuł:
PostNapisane: 2009-07-25, 19:43 
Czytelnik

Ja polecam książkę pt. ,, Tam też biły polskie serca" Michała Mierzwiskiego. Mnie naprawdę przypadła do gustu. A także ,, Wspomnienia sądeckich Sybiraków” (Praca Zbiorowa), choć nie wiem czy łatwo będzie tę książkę znaleźć ( ja osobiście pożyczałam od koleżanki, ktora mi ją poleciła).

Tytuł:
PostNapisane: 2009-08-07, 18:21 
Milczek

Wszystkim gorąco polecam dwie książki Stephena E. Ambrose'a : "D-Day" oraz "Obywatele w Mundurach", które składają się na jedną historię. Pierwsza z nich traktuje nas faktami z dnia inwazji wojsk alianckich na Normandię, 6 czerwca 1944 roku. Natomiast druga opisuje wydarzenia po inwazji, czyli od 7 czerwca 1944 do 7 maja 1945.

Doskonała pozycja dla fanów tego gatunku. Dodatkowo warto wspomnieć o pozycji "Kompania Braci" tegoż autora, którą większość może kojarzyć z serialu pod tym samym tytułem.

Tytuł:
PostNapisane: 2009-11-17, 21:57 
Nowicjusz

A.Borkiewicz Powstanie Warszawskie 1944 świetna książka:)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-02-18, 18:05 
Czytelnik

Cornelius Ryan Najdłuższy dzień

Obrazek
Ja co prawda mam nieco starsze wydanie, ale treśc niczym sie nie różni - POLECAM:)

"Ta licząca niemal pół wieku relacja długo jeszcze będzie niedościgłym wzorem dla korespondentów wojennych i his­to­ryków wojsko­wo­ś­ci, którzy usiłują opisać wielkie zmagania zbrojne, nie tracąc z pola widzenia czło­wieka.
Najdłuższy dzień poświęcony jest lądowaniu aliantów w Normandii. Autor opisuje szczegółowo przygotowania do utworzenia II frontu, działania dywersyjne wspomagające atak od strony morza i - w końcu - samo krwawe, przeprowadzone 6 czerwca 1944 roku lądowanie wojsk sprzymierzonych na pięciu doskonale przygotowanych do obrony normandzkich plażach.
Lądowanie w Normandii 6 czerwca 1944 roku było największą i najbardziej zło­żoną operacją desantową w dziejach, wymagającą katorżniczej pracy planistów, prze­nikli­wości meteorologów, geniuszu konstruktorów, nadzwyczajnej przebiegłości wy­wia­­du i kontr­­wy­wia­du, a w końcu poświęcenia i przedsiębiorczości żoł­nierzy.
Cornelius Ryan powiedział kiedyś, że nie widzi powodu, aby książka historyczna miała być nudna. O tej w żadnym razie nie można tego powiedzieć. Ryan opisuje D-Day tak plastycznie, że czytelnik niekiedy odnosi wrażenie, iż znalazł się w centrum wydarzeń: na spadochronie pod nocnym niebem, na chybotliwej barce desantowej, pod niemieckim ogniem na normandzkiej plaży...

Najdłuższy dzień w 1962 roku został zekranizowany przez Darryla F. Zanucka z udziałem takich gwiazd jak John Wayne, Henry Fonda, Robert Mitchum, Richard Burton i Sean Connery. Film nagrodzono dwoma Oscarami.

Cornelius Ryan urodził się 1920 roku w Dublinie. Był jednym z naj­bar­dziej cenio­nych korespondentów wojennych swoich czasów jak i autorem poczytnych powieści historycznych. Napisał takie książki, jak "Ostatnia bitwa", "O jeden most za daleko" czy "Najdłuższy dzień".
Odbył kilkanaście lotów bojowych, relacjonował lądowanie w Normandii, marsz przez Europę 3. Armii gen. Pattona, woj­nę na Pacyfiku. Kawaler Legii Honorowej, zmarł w roku 1976.
Przekład: Tomasz Wójcik "
[ opis książki skopiowany ze strony http://www.gandalf.com.pl ]

II wojna światowa