Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-10-30, 16:07

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Franz Kafka
PostNapisane: 2007-09-10, 14:59 
Maniak książkowy

Franz Kafka (ur. 3 lipca 1883, zm. 3 czerwca 1924) – niemieckojęzyczny pisarz z Pragi pochodzenia żydowskiego; w swoich powieściach stworzył model sytuacji zwanej sytuacją kafkowską i określanej w języku niemieckim za pomocą przymiotnika "kafkaesk", którego istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją. Deformacja groteskowa, niejednoznaczne, paraboliczne obrazy oraz poczucie zagrożenia i niepewności składają się na panoramę literackiego świata Kafki.

Jego pierwszy zbiór opowiadań i fragmentów prozy został wydany w 1913 r. pt. Betrachtung. Wtedy też powstał Palacz, pierwszy rozdział niedokończonej powieści pt. Ameryka.

Za jego życia, oprócz środowiska praskich elit niemieckojęzycznych, jego twórczość została właściwie niezauważona. Kilka jego zbiorów opowiadań ukazało się w wydawnictwie Wolff-Verlag z Lipska, w nakładach nie przekraczających 1000 egzemplarzy, do których druku doszło głównie dzięki przyjaźni Maxa Broda z właścicielem wydawnictwa, Kurtem Wolffem. Mimo pochlebnych recenzji tych zbiorów, przez m.in. Roberta Musila, sprzedawały się one bardzo słabo.

Do popularyzacji dzieł Kafki w znacznej mierze przyczynił się najbliższy przyjaciel Max Brod, który zdołał wylansować twórczość Kafki w latach 40 i 50. XX w. na fali powojennej popularności egzystencjalizmu. Pośmiertnie wydał on jedną ukończoną powieść (Proces) i dwie niedokończone (Zamek i Ameryka), pomimo że Kafka kazał mu spalić wszystkie teksty po swojej śmierci. Max Brod wydał także "Dzienniki" Kafki, które ten pisał systematycznie od 19. roku życia oraz listy do siebie, Felicji Bauer i kilku innych osób.

Opowiadania i fragmenty:
1913 - Wyrok (Das Urteil)
1914 - Kolonia karna (In der Strafkolonie)
1914 - Przed prawem (Vor dem Gesetz)
1915 - Przemiana (Die Verwandlung)
1917 - Sprawozdanie dla Akademii (Ein Bericht für eine Akademie)
1922 - Dociekania psa (Forschungen eines Hundes)
1922 - Głodomór (Ein Hungerkünstler)
1923 - Schron (Schron)

Powieści:
1925 - Proces (Der Prozeß); pośmiertnie wydana powieść, jej okres powstania to lata 1914-1915
1926 - Zamek (Das Schloß); pośmiertnie wydana i niedokończona powieść; prace nad nią rozpoczęły się w 1922 roku
1927 - Ameryka (Der Verschollene); pośmiertnie wydana i niedokończona powieść; prace nad nią rozpoczęły się w 1912 roku

Jakiś czas temu czytałam "Zamek" tego autora i to, co zrobiło na mnie największe wrażenie, to niesamowita atmosfera tej powieści, mroczna, tajemnicza, zimna - to ostatnie określenie nasuwa mi się najbardziej. Nie czytało się łatwo, o czym decydowały też rozbudowane i wymagające skupienia opisy, jednak warto było. Mam nadzieję wkrótce przeczytać "Proces" - najbardziej chyba znane dzieło Kafki.

A Wy? Co sądzicie o tym pisarzu?

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 15:21 
Książkoman

Kiedyś na niemieckim nauczycielka zobaczyła u jednej dziewczyny na ławce Proces i spytała ją, czy czytała Zamek, mówiąc, że jest świetny. Usłyszałem i wypożyczyłem... Nie żałuję :-)
Więc Kafka nie dokończył Zamku? Bo jak doszedłem do końca to miałem wrażenie, że kilku stron brakuje... Pamiętam, że cała powieściowa rzeczywistość zdawała mi się jakby pułapką, w którą zaplątał się ten K. (jak zobaczyłem ten inicjał to mi przyszło na myśl "Autorowi nie chciało się wymyślać nazwiska, czy co?" ;-)) Faktycznie, ma atmosferę i na pewno kiedyś do tej powieści wrócę.
Nic innego Kafki nie czytałem, może kiedyś sięgnę po Proces, ale póki co nie mam go w planach

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 15:37 
Maniak książkowy

cossynieur napisał(a):
jak zobaczyłem ten inicjał to mi przyszło na myśl "Autorowi nie chciało się wymyślać nazwiska, czy co?"

To samo pomyślałam ;)

cossynieur napisał(a):
Więc Kafka nie dokończył Zamku? Bo jak doszedłem do końca to miałem wrażenie, że kilku stron brakuje...

Fakt, brakuje zakończenia. Znalazłam kilka słów na ten temat:

"Pisanie Zamku rozpoczął Kafka - podobnie jak pisanie swojej najgłośniejszej powieści, Procesu - już w roku 1914, nigdy jednak go nie ukończył. Wiadomo skądinąd, że w ostatniej scenie miało nadejść od administracji zamkowej zezwolenie na pozostanie K. we wsi, które zastać go miało już na łożu śmierci. W ten sposób, prawdopodobnie, miało się skończyć nierówne starcie pomiędzy bohaterem, osamotnioną jednostką, a zarządem zamku, wszechwładną i nieprzeniknioną siłą, która swymi mackami oplata cały świat powieści"

Mariusz Czaja, Posłowie w: "Zamek" F. Kafka, Kraków 2004.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 16:53 
Czytanie to mój nałóg

z tego co czytałam na jego temat wynika, że nie ukończył żadnej ze swoich powieści.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 17:34 
Czytanie to mój nałóg

Kafka chciał by jego przyjaciel spalił wszystko co napisał po jego śmierci. Przyjaciel na szczęscie wszystko zaniósł do wydawnictwa. Z racji studiów czytałam kilka pozycji Kafki, w moim odczuciu zdecydowanie za mało. Jego proza jest niesamowita. Tajemnicza, momentami klaustrofobiczna, wyzwala ukryte lęki. Momentami niezrozumiała. Zdecydowanie wciągająca i fascynująca.
NIestety nie czytałam Zamku ani Ameryki, tylko Proces, Przemianę i jakieś opowiadania. Pora sięgnąć jak będę w Krakowie, oczywiście w orginale bo lektura przyjemniejsza.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 18:06 
Stały czytelnik

Zamek jest bardzo trudny do przebrnięcia
i wywołuje dziwne stany, więc lepiej na te kilka dni odciąć się od wszystkiego bo nie będzie się funkcjonowac normalnie, ale między jawą a snem, nierzeczywiście
Koniec faktycznie jakiś niedokończony

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 18:55 
Bywalec bibliotek

"Proces" jest również niedokończony, tyle że brakuje w nim środka. Czy może inaczej - jest genialne zarysowana historia, która rozwija się do pewnego momentu, aby nagle przeskoczyć do zakończenia. Nie przeszkadza to w odbiorze ksiażki, a "brakujące strony" każdy może sobie sam zapełnić. I może w tym właśnie tkwi siła tej powieści? Że każdy sobie sam może wymyślić, co też ONI zrobili w międzyczasie temu panu K., że jest taki, jaki jest?

Poza "Zamkiem" polecam bardzo opowiadania Kafki. Zwłaszcza "Przemianę". Dla mnie był to horror pierwszej klasy.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 20:10 
Czytanie to mój nałóg

Przypomniało mi się, że czytałam także Wyrok i W kolonii karnej. Ameryki też nie dokończył. NIe planował ich wydać więc to pewnie dlatego ;)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-10, 21:31 
Władca ksiąg

Bardzo cenię sobie Kafkę. Potrafi tak "zamotać" bohaterem i czytelnikiem, dać nadzieję na szczęśliwy koniec by nagle totalnie go zniszczyć, zmiażdżyć z ogromną siłą. Atmosfera od początku do końca ciężka i przytłaczająca. A "kolonię karną" uwielbiam.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-13, 17:05 
Czytelnik

Czytałam "Proces" - bardzo mi się podobał. Fanom książki polecam też film - "Proces", wyreżyserowany przez Davida H. Jones'a z 1993 roku. (Kyle MacLachlan jako Józef K. jest boski ;-) )

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-25, 18:29 
Nowicjusz

Jeden z moich ulubionych autorów, chociaż "Zamek" zaczynałąm czytać chyba z pięć razy ;)
Szkoda, że książka urywa się, gdy już ma się nadzieję na koniec nawet nie szczęśliwy,ale jakikolwiek. Jednak ta książka jest według mnie najbardziej interesująca, zawiła z mnogością interpetacji :)

Tytuł:
PostNapisane: 2007-09-25, 19:04 
Nowicjusz

Jeśli mówimy o Kafce, to zwróćcie uwagę na genialną ,Metamorfozę’.

Do obejrzenia:

http://www.randomhouse.com/crown/metamorphosis/

Tytuł:
PostNapisane: 2007-10-26, 23:34 
Bywalec bibliotek

Moja przygoda z twórczością Kafki zaczęła się od spektaklu pt. "Proces". Ogólnie obejrzałam dwa razy: za pierwszym zupełnie nie mogłam się odnaleźć, za drugim zrozumiałam (choć nie do końca, powiedzmy zaczynałam czuć bluesa..;) ). To zachęciło mnie do przeczytania książki i zrozumienia cąłej historii. I nie żałuję, gdyż bardzo mi się spodobała.
Innych pozycji tego autora nie czytałam.

Tytuł:
PostNapisane: 2007-10-27, 09:29 
Oczarowany poezją i prozą

Właśnie wczoraj zmordowałam "Proces". Są gusta i guściki... i dla mnie "Proces" na pewno nie jest czymś nadzwyczajnym. Po omówieniu w szkole rozumiem te wszystkie paraboliczne znaczenia etc. ale dalej nie wiem, czym tu się podniecać. Dla mnie to po prostu takie pisanie dla samego pisania, autor sobie pisał co mu akurat do głowy wpadało, może dlatego, że się nudził. Wywaliłabym połowę wątków i zostawiła to, co najważniejsze - na pewno by było przyjemniej ;]
Może kiedyś się przekonam do słynnego Kafki, który nawet się własnego przymiotnika dorobił, ale nie w najbliższej przyszłości... Może w wakacje, jak się będę nudzić, sięgnę po coś innego jego autorstwa.

offtoppic mały:
Jeśli chodzi o ekranizację to oglądałam dwie: film z 1993 roku oraz jakiś dokumentalny o Kafce z fragmentami "Procesu". Filmy pomogły mi trochę zrozumieć i przychylniej spojrzeć na powieść, ale dalej jestem na "nie" ;P

Tytuł:
PostNapisane: 2007-10-27, 22:48 
SuperUser

Jak na razie czytałam jedynie 'Proces' - wiadomo lektura. Ale teraz mimo natłoku nauki poważnie zabieram się za inne utwory. m.in. 'Zamek' - mocno tutaj rekomendowany :wink:

Au revoir!

Franz Kafka
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona