Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-09-18, 14:39

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fantastyczny świat czy rzeczywisty z elementami fantasy?
PostNapisane: 2010-03-24, 09:24 
Czytelnik

Właśnie sobie uświadomiłem, że ostatnio szukając książek wybieram te, w których jest stworzony od podstaw świat, najlepiej całkowicie różny od tego, który mam za oknem:) Też tak macie czy wolicie raczej świat rzeczywisty(ewentualnie inspirowany np. Średniowieczem) z elementami fantasy?
Jakie są najciekawsze światy jakie znacie z literatury, chodzi mi o takie, które mają np.oryginalną strukturę społeczną albo jakieś dziwne uwarunkowania historyczne?

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-02, 12:24 
Nowicjusz

Myślę,że "Wiedźmin"jest taką książką,która posiada elementy z codziennego życia,chociażby opis wnętrza domów czy wszystkie krainy,zamki. To moim zdaniem poniekąd inspiracja średniowieczem. Natomiast świat zbudowany od podstaw to oczywiscie słynny "Władca Pierścieni".

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-14, 10:11 
Pochłaniacz książek

Tak, tylko że WP jest nudny.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-14, 21:18 
Książkowy fascynat

Glegol napisał(a):
Tak, tylko że WP jest nudny.

A co to ma do reczy? Napisałeś tu i tam, że nudny, ale dlaczego to już nie :roll:

Według mnie nie wiem czy najciekawszy, ale na pewno interesujący jest świat z Pieśni Lodu i Ognia. Oczywiście pojawiają się tam zamki, gdzie mieszkają władcy. Mniejsze wsie i miasteczka, a tam karczmy, które stają się centrum życia towarzyskiego i nie tylko ;) Jednak to co jest inne od reszty to instytucja Muru, gdzie wysyłani są ludzie o niepewnej przeszłości., którzy wiążą się z Murem już na zawsze składając specjalną przysięgę.

Na pewno nie jest to świat stworzony od podstaw. Jednak osadzona w nim fabuła i bohaterowie z jakimi mamy do czynienia sprawiają, że nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-16, 10:44 
Pochłaniacz książek

Możliwe. Ja tylko mówię, że WP ma w sobie trudny do całkowitego zrozumienia sens. Jeśli ktoś czyta żeby przeczytać, bądź jeśli nie zastanawia się nad tym co przeczytał, nie zrozumie nawet połowy z tego.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-16, 11:11 
Mól książkowy

A ja uwielbiam właśnie ten stworzony przez Tolkiena świat...

A, i w książce Rafała Dębskiego Czarny pergamin jest stworzony, troszkę na podstawie średniowiecznego, ale mimo wszystko inny, nowy świat. Swoją drogą książkę bardzo polecam.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-16, 16:29 
Wielbiciel słowa pisanego

Glegol napisał(a):
Możliwe. Ja tylko mówię, że WP ma w sobie trudny do całkowitego zrozumienia sens. Jeśli ktoś czyta żeby przeczytać, bądź jeśli nie zastanawia się nad tym co przeczytał, nie zrozumie nawet połowy z tego.

Jeżeli będziesz chciał zrozumieć, to zrozumiesz. Dla chcącego, nic trudnego. Czytałam to, gdy miałam 13 lat. Nie miałam żadnego problemu. ;)

A wracając do wątku... Szczerze to obydwie formy bardzo lubię. Podobają mi się ksiażki wykreowane w całkowicie nowym świecie jak i te, których akcja toczy się w tym naszym. Tylko musi być jeden warunek: akcja musi rozgrywać się w trochę odległej przeszłości, jak np. średniowiecze. (Zawsze miałam słabość do tej epoki.) Inne po prostu nie podchodzą mi do gustu. :)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-17, 07:06 
Pochłaniacz książek

Ja tam nawet 13 lat nie mam więc do mnie nie podchodzi. Jakoś strasznie nie lubię najpierw oglądać filmu, a potem czytać książkę.

A poza tym to też lubię w takiej przeszłości typu starożytność/średniowiecze. Ale zdecydowanie w świecie wymyślonym.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-21, 11:56 
Czytelnik

Glegol napisał(a):

Jak dla mnie Tolkien odwołuje się do podstawowych wartości więc nie wiem czego tu można nie rozumieć. Pozatym nie nazwałbym WP nudnym, no chyba, że nie czytałeś/próbowałeś czytać Similariona. To jest dopiero próba charakteru...

Tytuł:
PostNapisane: 2010-04-21, 16:01 
Mól książkowy

Chyba i to i to. Rzadko czytam tego typu książki, ale jeśli już się na taką decyduje, to raz jest całkiem fantastyczna. A raz rzeczywista z elementami fantastyki.

Tytuł:
PostNapisane: 2010-05-04, 08:12 
Milczek

Ja dla odmiany polecam Isaac Asimov - Równi bogom, książka SF w której poza normalnym światem autor skonstruował całkiem oryginalny świat równoległy o bardzo specyficznym ustroju społecznym. Jeśli szukasz czegoś na pograniczu Fantasy/SF to tutaj na myśl mi przychodzi "Cieplarnia" Aldiss'a, bardzo odrealniona...spora część akcji dzieje się na drzewie :)

Tytuł:
PostNapisane: 2010-05-13, 09:29 
Nowicjusz

Dukaj ciekawie pisze, szczególne wrażenie zrobiły na mnie jego "Czarne oceany".

Tytuł: Re: Fantastyczny świat czy rzeczywisty z elementami fantasy?
PostNapisane: 2011-01-17, 19:40 
Bywalec bibliotek

Jeżeli kogoś interesuje akcja osadzona w średniowieczu, to zdecydowanie polecam trylogię husycką Sapkowskiego.

PostNapisane: 2011-01-30, 01:05 
Zaglądacz

Mi się bardzo podobał świat wykreowany przez Jacka Piekarę w "Przenajświętszej Rzeczpospolitej". Autor opisuje w niej wizję Polski za parę lat...

PostNapisane: 2011-01-30, 01:16 
Zaglądacz

Prawie bym zapomniał o cyklu o inkwizytorze Mordimerze... Jest tam ukazany świat podobny do średniowiecznego...

Fantastyczny świat czy rzeczywisty z elementami fantasy?
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona