Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Książki, Literatura, Poezja - Forum Książki
Teraz jest 2014-09-30, 11:08

Strefa czasowa: UTC + 1

[ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ewangelie z poza kanonu
PostNapisane: 2006-01-25, 21:20 
Czytelnik

Od jakiegoś czasu jedna myśl nie daje mi spokoju - co jest w ewangeliach, które nie weszły do kanonu Pisma Świętego?? Czy ktoś wie gdzie moge znaleść informacje na ten temat bo z tego co się orientuję nigdzie opublikowane nie są.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-25, 21:34 
Oczarowany poezją i prozą

ewangelie, które nie weszły do kanonu Pisma Świętego?? eee pierwsze słysze? rozwiń jak możesz...

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-25, 21:56 
Czytelnik

Oczywiście :) Oprócz tych 4 ewangelii, które znamy z Pisma Świętego (Mateusza, Marka, Jana i Łukasza) istnieje wiele innych. Jest ich około 70 jeśli sie nie mylę i wiele innych dokumentów. Kosciół katolicki uznał tylko te 4 ewangelie dzieje apostolskie, listy sw. Pawła i apokalipse (mam nadzieje , że niczego nie pominęłam) jak twierdzi moja katechetka zostały one wybrane przez apostołów bo umieszczanie wszystkich o podobnej tresci nie miało by sensu...

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-25, 22:40 
SuperUser

może te informacje trochę ci pomogą: (zaczerpnięte z książki Kod Leonarda da Vinci fakt czy fikcja").
ewangelie, o które pytasz powstały znacznie później (w sektach gnostyckich) i żaden z chrześcijan nie powoływał się na te ewangelie.
Poniższe wiadomości możesz sprawdzić w necie, jak trochę poszukasz.
Cztery Ewangelie powstały w I wieku. Wskazują na to nie tylko odkrycia, ale także ukazany w nich porządek społeczny, polityczny, religijny i ekonomiczny, który odzwierciedla stan sprzed zburzenia świątyni izraelskiej w 70 roku. Na przykład Mateusz napisał o obowiązku płacenia podatku na świątynię, który nie obowiązywał po jej zniszczeniu (Mt.17:24-27). Przestrzegał często przed wpływem saduceuszy, którzy przestali istnieć wraz ze świątynią. Opis stronnictwa faryzeuszy też odpowiada sytuacji sprzed 70 roku. Z kolei Ewangelia wg Łukasza i Dzieje Apostolskie miały tego samego autora. Dzieje Apostolskie są kroniką życia apostoła Pawła, który zginął za Nerona, co oznacza, że powstały przed 65 rokiem, gdyż inaczej byłaby w nich wzmianka o jego męczeńskiej śmierci. Ewangelia wg Łukasza powstała jeszcze przed Dziejami Apostolskimi, czyli przed 65 rokiem. Badanie tekstu Ewangelii świadczy, że Łukasz korzystał z Ewangelii wg Marka, co oznacza, że powstała ona jeszcze wcześniej. Na podstawie takich przesłanek bibliści przyjmują na ogół, że ewangelie synoptyczne (Mateusza, Marka, Łukasza) powstały przed 70 rokiem, a Ewangelia wg Jana przed 100 rokiem.
John Robinson, wykładowca z Trinity College w Cambridge, był kiedyś przekonany, że Nowy Testament powstał długo po śmierci Jezusa, dlatego nie wierzył, że spisali go apostołowie. Zdawał sobie jednak sprawę, że pogląd ten wsunęli uczeni żyjący w XVIII/XIX wieku, dlatego postanowił sam zbadać jego podstawy. W kilka lat później stwierdził, że jest to pogląd wyrastający z uprzedzeń oraz przedawnionych informacji. Robinson zakończył swoje badania wnioskiem, że księgi nowotestamentowe powstały przed 65 rokiem
Cztery ewangelie i większość listów uważano za część Pisma Świętego już za życia apostołów. Apostoł Piotr pisał o listach Pawła jako o Słowie Bożym (2P.3:15-16), zaś Paweł cytował Ewangelię wg Łukasza jako Pismo Święte (1Tym.5:18; Łk.10:7). Dowodzi to, że już w I wieku istniał funkcjonalny kanon Nowego Testamentu.
W 2 Liście Klemensa mamy cytat z kilku Ewangelii (Mt.9:13; Mk.2:17; Łk.5:32), które nazwane są w nim „Pismem”. Musimy więc przyjąć, że około 130 roku Ewangelie uważano za Pismo Święte tak, jak Stary Testament. Tertulian w połowie II wieku pisał o czterech Ewangeliach, Dziejach Apostolskich, trzynastu listach Pawła, liście do Hebrajczyków, 1 Liście Jana i Apokalipsie. W tym samym wieku Ireneusz wymienił cztery ewangelie. Napisał: „Niemożliwe jest, aby Ewangelii było więcej lub mniej niż jest”, przy czym wymienił Ewangelie Mateusza, Łukasza, Marka i Jana. Z II wieku pochodzi tak zwany kanon Muratoriego, który wymienia cztery Ewangelie i większość listów nowotestamentowych. Listę ksiąg Nowego Testamentu wymienił też Orygenes (185-254).
Chrześcijanie uważali księgi nowotestamentowe jako część kanonu Pisma Świętego, do którego nie należy niczego dodawać, ani ujmować. Świadczy o tym między innymi reakcja na inicjatywę Marcjona z Pontu, który około 135 roku chciał „oczyścić” Pismo Święte z żydowskiego wpływu. Odrzucił Stary Testament i te fragmenty Nowego, które do niego nawiązywały. W odpowiedzi na to Polikarp (69-155), uczeń samego apostoła Jana, nazwał Marcjona „pierworodnym Szatana”, a Tertulian (160-255) „myszką, która zabrała się za obgryzanie Ewangelii”.
Jakie kryteria decydowały o kanoniczności ksiąg? 1) Źródłem informacji musiał być apostoł. 2) Zgodność z resztą Pisma. 3) Powszechna akceptacja wśród chrześcijan. Z tego ostatniego względu niektóre księgi były kwestionowane w II wieku, gdyż początkowo nie były zbyt szeroko znane (np. Apokalipsa), albo ich autorstwo nie było pewne (np. 2 List Piotra, List do Hebrajczyków).
Zdumiewać musi powszechna akceptacja ksiąg nowotestamentowych przez chrześcijan rozsianych po ogromnym terenie Imperium Rzymskiego, których dzieliła kultura, język i ogromne odległości. Godne odnotowania jest to, że żadna z tych list nie zawiera ani jednego gnostyckiego pisma. Podczas, gdy wielu pisarzy chrześcijańskich już w II wieku cytowało księgi, które weszły do Nowego Testamentu (np. Klemens Rzymski, Polikarp, Papiasz), to żaden z nich nie powołał się na ewangelie gnostyckie, dlatego, że powstały później. Nawet najwcześniejsza z nich Ewangelia wg Tomasza powstała dopiero około 170 roku, a więc ponad 100 lat po Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-25, 23:51 
Czytelnik

Powoli zaczyna mi sie umysł rozjaśniać :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-26, 00:17 
Pochłaniacz książek

Trochę mieszasz jafecie, wybór 4 Ewangelii, uznawanych obecnie za święte został dokonany na soborze nicejskim w 325 roku. Biskupi dokonali takiego, a nie innego wyboru ze względów dosyć praktycznych: każda z nich różni się ujęciem tematu, skierowana jest do innego czytelnika.
Ewangelia według św. Mateusza
Cytuj:
Ewangelia ta została nazwana "żydowską", ponieważ szczególną wagę zwraca na sprawy leżące w kręgu zainteresowań chrześcijan pochodzenia żydowskiego. Bardziej niż w innych Ewangeliach nacisk położony jest tutaj na proroctwa ze Starego Testamentu, które wypełnił Jezus, będący Mesjaszem od dawna wyczekiwanym przez Żydów.

Ewangelia według św. Marka
Cytuj:
Niemal z pewnością spisana najwcześniej ze wszystkich Ewangelii. Jest to Ewangelia krótka, w której akcja posuwa się szybko. Mogła ona zostać napisana, by pomóc chrześcijanom w przekonywaniu innych do prawdy o Jezusie.

Ewangelia według św. Łukasza
Cytuj:
Ewangelia według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie są dwiema częściami jednego dzieła. Łukasz stawia sobie zadanie powiedzenia całej prawdy o życiu Jezusa i późniejszych wydarzeniach, czerpiąc informacje z pierwszej ręki, od "naocznych świadków i sług słowa". Jego Ewangelia napisana jest przede wszystkim dla czytelnika spoza kultury żydowskiej.

Ewangelia według św. Jana
Cytuj:
Ewangelia według św. Jana różni się znacznie od pozostałych trzech Ewangelii, ukazując Jezusa z innej perspektywy. Deklarowaną intencją autora jest zwrócenie uwagi czytelnika na wiarę, "abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym" (20,31).

cytaty za www.biblia.net.pl

W momencie, gdy biskupowie dokonywali swojego wyboru istniało jeszcze ponad 20 tego rodzaju tekstów min. Ewangelia Tomasza.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-26, 18:26 
Oczarowany poezją i prozą

No proszę znowu człek się czegoś nowego tutaj dowiaduje :) Dziękuję za udowodnienie mi jak małą mam wiedzę na temat źródeł wiary którą wyznaję. Mam nadzieję że po sesji ;) podziała to mobilizująco :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-01-27, 15:08 
SuperUser

Blue jak będę miał chwilę czasu to napiszę odpowiedź

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 16:31 
Wielbiciel słowa pisanego

Ania napisał(a):
No proszę znowu człek się czegoś nowego tutaj dowiaduje Dziękuję za udowodnienie mi jak małą mam wiedzę na temat źródeł wiary którą wyznaję. Mam nadzieję że po sesji podziała to mobilizująco

Ja również nowych rzeczy się dowiedzialam. Pierwszy raz słysze o tym, ze ktoś pisał inne ewangelie i przyznam wam się szczerze, ze nie znałam historii powstawania ewangelii :oops: , znaczy się wiedziałam kto co napisał itp, ale aż tak rozległej histori jaką przedstawili jafet, i blue, to nie znałam i jestem rada z tego, ze tutaj zajrzałam :)

Tytuł:
PostNapisane: 2006-02-08, 17:12 
anusinska napisał(a):
Od jakiegoś czasu jedna myśl nie daje mi spokoju - co jest w ewangeliach, które nie weszły do kanonu Pisma Świętego??

Może chodzi Ci też o ewangelie apokryficzne?
http://ewangelie.w.interia.pl/ myśle że ciekawy link :D

Tytuł: Re: Ewangelie z poza kanonu
PostNapisane: 2006-03-14, 03:55 
Czytelnik

anusinska napisał(a):
Czy ktoś wie gdzie moge znaleść informacje na ten temat bo z tego co się orientuję nigdzie opublikowane nie są.

To nie tak. Teksty ktore masz na mysli a więc apokryfy sa bez problemy dostępne w bibliotekach oraz księgarniach katolickich. Zazwyczaj wydawane są w dwóch tomach.
,,Apokryfy starego testamentu"
,,Apokryfu nowego testamentu"
Polecam biblioteki bo z racji ,,pustako-podobnego" formatu (to juz nawet nie jest cegła) zakup będzie bardzo bolesny dla portfela.

Sporo motywow z tych ksiąg weszło do tradycji Kościoła. Są tam drobne smaczki ale nie spodziewaj się żadnych rewelacji w stylu dzieci Jezusa itd. Pozatym bez solidnej znajomosci kanonu lub porządnego zbioru komentarzy newet nie wyczujesz większości niuansów.

Też kiedyś mialem ,,zajawkę" na ten temat i przebiłem się przez połowę pożyczonego egzemplarza drugiej z wymienionych części. Cieżko szło więc sobie odpuściłem i kupiłem Koran.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-01, 03:43 
Ewangelie tak zwane apokryficzne, sa wyrazem jedynie poboznosciowej formy wyrazu relacji ludzi drugiego wieku do wydarzen zycia smierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dlatego zawieraja niejednokrotnie wiele elementow fantastycznych, ktore sa niezgodne z prawdziwymi faktami jakie mialy miejsce w czasach Jezusa. Nie naleza do kanonu wlasnie ze wzgledu na to, ze nie sa zgodne z historia oraz nie sa w pelni spojne z cala Biblia. Ponadto nie wnosza z teologicznego punktu widzenia zadnych nowosci.
Kanon do ktorych naleza cztery znane Ewangelie formowal sie na przestrzeni calego pierwszego stulecia po wniebowstapieniu Chrystusa. Najpierw istnialy w formie slownej, jako przekazywana z ust do ust Dobra Nowina, nastepnie powstaly tak zwane Logia, zawierajazc spis slow Chrystusa, a nstepnie na bazie tego zaczely formowac sie poszczegolne Ewangelie spisywane przez ich autorow, ktorzy korzystali z wlasnego doswiadczenia, przekazow ustnych innych swiadkow oraz tych Logiow.
Apokryfy tak jak pisal moj poprzednik wyzej obejmuja nie tylko Ewangelie lecz i roznorakie Listy i Apokalipsy. Istnieja rowniez apokryfy starotestamentalne.
Jednym slowem sa to piekne historie poszerzajace spojrzenie na poboznosc ludzi drugiego wieku po Chrystusie ale nic ponadto.

Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-01, 09:11 
Czytelnik

Hmm... ja może odbiegne trochę odbiegnę od tematu, ale taki typowy offtop to chyba nie będze....
Zawsze zastanawiam się czy do Pisma Świętego nie powinny dojść kolejne Księgi, które po prostu tam się nie pojawiły i nie zostały publikowane, gdyż Kościół tego nie chciał. Wydaje mi się, że "księgi zakazne" i rzeczy w ten deseń to czasy średniowiecza. Z drugiej jednak strony czasem słyszy się o Księdze, w której opisane mają być wojny aniołów i wygnanie Szatana.
Nie wiem może były to tylko "bajki" powstałe w wiekach ciemnych i zakazane przez Kościół, aby ludność żyjąca w tamtych czasach nie uwierzyła w to, bo wiadomo, iż była skłonna uwierzyć we wszystko (o czym świadczy choćby handel relikwiami). Teraz leżą one po prostu w archwiach w Watykanie i nikt o nich nie pamięta...

Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-02, 14:21 
Mam prośbę. Szukam poważnej bibliografii dotyczącej angelologii. Nie interesują mnie baśnie o aniołkach, tylko poważna literatura dotycząca np. kast anielskich, zastępów, Aniołów Bożych ich podziałów i chierarchicznośc i imion. Pozdro !!!

[ Dodano: 2006-04-02, 15:37 ]
Do Popuś. Aż trzy pozakanoniczne księgi (Ewangelie) opisują dwie Wojny Anielskie w niebie. I nie wiem czy kumam, ale zbyt banalnie podchodzisz do tego tematu. Literatura Starochebrajska (Aramejska) nie zalega wcale regałów Watykanu, lecz jest ogólnie dostępna i najczęściej tłumaczona na Włoski (podobno bardzo często z wieloma błędami rzeczowymi, niestety). Słabo jest z polskimi przekładami niestety. Te "bajki" jak twierdzisz są jednak na tyle interesujące i zastanawiające, że warto by w nich pogrzebać. Acha .... jeszcze taki szczegół. Są trzy "bajki" i wszystkie autorstwa różnych pisarzy, wyznawców różnych religii (poprawniej; podreligii), żyjących w różnych czasach ("lata świetlne" przed Chrystusem) i miejscach. Zastanawiające co ... ? :scratch:

Tytuł:
PostNapisane: 2006-04-02, 15:07 
Czytelnik

Archanioł_Uziel, niom to mi się wiele wyjasniło. Nie tyle że podchodzę "banalnie" do tematu, ale chciałem się więcej dowiedzieć na ten temat. A co do "bajek" chodziło o to, że mogł to być tekst literacki, który tak naprawdę nie miał nic wspólnego z prawdą. Po prostu słyszałem, że nie są publikowane przez Kościół/nie są dopuszczone do druku, ale jak widać się myliłem.
Piszesz, że są nieliczne polskie przekłady. Znasz może tytuły/autorów tłumaczeń? Chętnie bym sobie poszukał.
Archanioł_Uziel napisał(a):
Są trzy "bajki" i wszystkie autorstwa różnych pisarzy, wyznawców różnych religii (poprawniej; podreligii), żyjących w różnych czasach ("lata świetlne" przed Chrystusem) i miejscach. Zastanawiające co ... ?

Podobnie jest z Potopem, który występuje zarówno w religii chrześcijańskiej jak i mitologii greckiej. Zdaje się, że w wierzeniach któryś Indian również takowy występuje.

Ewangelie z poza kanonu
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona